Erkek maratoncularda sosyal çevre ve ekonomik durumlarının performanslarına etkisi
The Effects of the social environment-economical state of the male marathon racers on their performances
- Tez No: 107533
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHİBE AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitim ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/KONYA-200 1 Zekeriya AKDOĞAN Danışman Yrd. Doç. Dr. Mehibe AKANDERE Erkek Maratoncularda Sosyal Çevre ve Ekonomik Durumlarının Performanslarına Etkisi Bu çalışma erkek maratoncularda sosyal çevre ve ekonomik durumlarının performanslarına etkisinin olup-olmadığını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de elit düzeyde spor yapan erkek maratoncular oluşturmaktadır. Anket formu, elit 40 sporcuya milli takım kamplarında ve yarışmalarda yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Araştırmada istatistiksel teknikler olarak; frekans, yüzdelik, ağırlıklı ortalama ve X2 teknikleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların, spora yönelme, başlama ve devam ettirme sürecinde sosyal çevreden etkilendikleri görülmüştür. Bunlardan ilk sırayı aile almaktadır. Ardından yakın çevre, okul-iş çevresi ve kitle iletişim gelmektedir. Deneklerin çoğunluğu üniversite mezunudur. Mesleki statü bakımından çoğu memur sporcudur. Deneklerin, çoğunluğu gelir bakımından orta gelir seviyesinde bulunmaktadırlar. Ekonomik durum ve gelirlerdeki farklılaşma ile gelir düzeyi arasında bir ilişki söz konusudur. Özellikle alt gelir grubundaki sporcuların uluslararası yarışlarda derece alamadıkları tespit edilmiştir. Herhangi bir meslekle uğraşmayan sadece meslekleri sporcu olanların uluslararası yarışmalarda daha başarılı oldukları görülmüştür. Bunun neticesinde sporcuların ekonomik durumları performanslarına etki eden önemli bir faktör olarak karşımıza çıkması anlamlıdır. Sonuç olarak, sosyal çevre ve ekonomik durumların sporcuların performanslarına etkisi kesin olarak ortaya çıkmıştır. 88
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Effects Of The Social Environment-Economical State Of The Male Marathon Racers On Their Performances This study has been carried out in order to find out whether there are any effects of the social environment and economical state of the male marathon racers on their performances or not. The focal point of the research is formed on the male marathon racers in Turkey at the elite levels. A poll form was applied to 40 elite sportsmen face to face at the National team camps and races. In this study frequency, percentile, mean value and X2 techniques are used as the statistical techniques. The sportsmen involved in the research are seen to be affected from the social environment during the inclination, start and maintaining period of the sport. The family is the first of all. And then close environment, school/work environment and mass media comes afterwards. Most of the subjects are the university graduates. As for the occupational status, most are the civil servant sportsmen. Most of the subjects are of the middle- class as for their incomes. There is a significant relation between the economical state and difference of incomes with income level. Especially, the sportsmen who are in the lower-income group are determined not to place in a competition. However, the ones who are not dealing any occupation but their occupations are only being a sportsmen are found to be more successful at the international competitions. As the result of this, the fact that the economical state of the sportsmen faced one important factor affecting their performances is more significant to us. As a conclusion, the effect of social environment and economical state on the sportsmen's performances surely came to light. 89