Atriyal yeniden yapılanmanın erken tanısında radyodiyagnostik tekniklerin tanı gücünün araştırılması
- Tez No: 525673
- Danışmanlar: PROF. DR. SADBERK LALE TOKGÖZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Cardiology, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kronik ağır egzersizin atriyal yeniden yapılanma sebebi olabileceği yönünde çalışmalar mevcuttur. Atriyal yeniden yapılanma profesyonel sporcularda atriyal aritmi sıklığındaki artışın önemli bir sebebi olarak görülmektedir. Atriyal görüntüleme ile atriyal yeniden yapılanmanın erken dönemde tespit edilmesi elit atletlerde atriyal aritmi yönetiminde önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu çalışmada asemptomatik olan sporcularda atriyal yeniden yapılanmanın erken dönem bulgularının saptanması amaçlanmıştır. Randomize vaka kontrol çalışması olarak tasarlanan bu çalışmaya halterci(n=32), maratoncu(n=33), sedanter kontrol grubu(n=30) ve kardiyotoksik kemoterapi alan hastalardan(n=10) oluşan toplam 105 kişi dahil edildi. Katılımcıların serum TGF-beta düzeylerine bakıldı ve sol atriyum 3D volüm analizi ile strain analizi yapıldı. TGF-beta düzeyi ile sol atriyum volümü arasında pozitif, strain değerleri arasında ise negatif yönlü ilişki gözlendi. Kemoterapi grubu ve haltercilerin serum TGF-beta düzeylerinin sedanter kontrol grubu ve maratonculara göre daha yüksekti [sırasıyla 0,57±0,3 ve 0,55± 0,2 vs0,45 ± 0,2 ve 0,47 ± 0,2, p=0.005].
Özet (Çeviri)
There is emerging data indicating that long-standing vigorous exercise may be associated with atrial structural remodelling. This remodelling process is most probably the cause of the increasing frequency of atrial arrythmias in athletes. Early diagnosis of atrial remodelling by atrial imaging has a key role in menagement of atrial arrythmias in elite athletes. In this study we aimed to diagnose early phases of atrial remodelling in elite athletes. In this randomised case control study we enrolled professional weigth lifter (n=33), professional marathoners (n=32), sedantary participants(n=30) and patients who recieved cardiotoxic chemotheraphy(n=10). Serum TGF-beta levels were measured. Both left atrial(LA) 3D volume and strain values were analysed. There was a positive correlation between serum TGF-beta levels and LA volumes and negative correlation between TGF-beta levels and strain values.TGF-beta levels were higher among chemotheraphy and weight lifter groups, compared to control and marathoner groups[mean 0,57±0,3 and0,55± 0,2 vs0,45 ± 0,2 and0,47 ± 0,2, respectively, p=0.005].