Using serious leisure theory to understand charity runners' motivations, social relations, and experiences
Yardımseverlik koşucularının motivasyonlarını, sosyal ilişkilerini ve deneyimlerini anlamak için ciddi serbest zaman kuramının kullanılması
- Tez No: 789321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK HÜRMERİÇ ALTUNSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Maratonlarda profesyonel olmayan atletlerin bir amaç için koşması, son birkaç on yıldan beri araştırmacıların, spor camiasının ve vatandaşların dikkatlerini üzerine çekmiştir. Ancak, bu yardımseverlik koşucularını inceleyen çalışmalar sınırlı kalmıştır. Bu sebeple, bu çalışmanın amacı yardımseverlik koşucularının yardımseverlik etkinliklerine katılma motivasyonlarını, deneyimlerini ve sosyal ilişkilerini ciddi serbest zaman kuramı kapsamında anlamaktır. İkincil bir amaç olarak yardım kurumlarının yönetim stratejilerine dair katılımcıların algılarını incelemektir. Bu nitel çalışmada, İstanbul Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mezunları Derneği'nin 11 yardımseverlik koşucularından (7 erkek, 4 kadın) yarı yapılandırılmış görüşmeler, katılımcı gözlem ve doküman analizi yoluyla veri toplanmıştır. Veriler kelimesi kelimesine transkriptlere aktarılmış, ardından analiz edilmiştir. Bulgular, özgecil motivasyonlara ek olarak, yardımseverlik koşucularının yardımseverlik koşularına katılmak için spor, sosyalleşme, doğa gibi çok sayıda sebebi olduğunu gösterdi. Bu sebepler aynı zamanda ciddi serbest zaman kavramını da işaret eder niteliktedir. Bu nedenle, bu çalışmanın ciddi serbest zaman literatürünü genişletmesi ve yardımsever koşucuların serbest zaman davranışlarına ışık tutması beklenmektedir. Sonuçlar, yardımseverlik koşucularının ağ oluşturma ve dayanışma sebepleriyle sosyalleştiğini ve ciddi koşucu veya ciddi bağış toplayıcı gibi rollerinin olabildiğini ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar, aynı zamanda yardımseverlerin yetersiz kamu finansmanı nedeniyle öğrencileri ve araştırmaları daha fazla finanse etme niyetinde olduklarını da göstermiştir. Bulguların, yardımseverlik koşularıyla ilgili geliştirilen yönetim stratejilerine yön vermesi beklenmektedir. Son olarak, bu çalışmanın sonuçları toplanan fonların etkin kullanımı için kullanışlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Running in marathons by non-professional athletes for a cause has attracted the attention of researchers, the athletic community, and ordinary citizens in recent decades. However, studies examining these charity runners are limited. Therefore, this study aimed to understand the motivations to participate in a charity event and charity runners' experiences and social relationships within serious leisure theory. As a secondary aim, perceptions of the participants toward their charity organization's management strategies were examined. This qualitative study collected data from 11 charity runners (7 men, 4 women) of the Middle East Technical University (METU) Alumni Association (İstanbul branch) via semi-structured interviews, participatory observation, and document analysis. Data were transfused into verbatim transcripts and then analyzed. Findings indicated that in addition to altruistic motivations, charity runners have numerous reasons to participate in charity running, including sports, socialization, and nature. These motivations are also indicators of serious leisure concept. Hence, this study was expected to expand serious leisure literature and shed light on charity runners' leisure behaviors. Results uncovered that charity runners socialize for networking or solidarity and might either run or fundraise seriously. Results also demonstrated that charity runners intend to fund the students and research more due to insufficient public funding. Findings were expected to reorient management strategies towards charity running. Finally, the results of this study may be convenient for the effective use of funds raised.