Sivas ilinde gençlerin futbol oynamayı tercih etmelerinde rol oynayan sosyo-ekonomik nedenlerin araştırılması
Searching socio-economic reasons which have roles on youths living in Sivas at chosing playing
- Tez No: 107544
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALDUN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
6. ÖZET Sivas ilinde 1. Amatör kümede bulunan futbolcuların futbolu seçmelerkıdeki sosyo-ekonomik faktörleri araştırdığımız bu çalışmamız 300 futbolcu üzerinde yapılmıştır. Bu çalışma tamamlayıcı bir araştırma olup 20 takımda oynayan 16-20 yaş arası futbolcuların tamamında uygulanmıştır. Araştırmanın evreni 2000-2001 futbol sezonu Sivas I. amatör küme A takımlarındaki futbolculardır. 1. Amatör kümede 3 grupta toplam 20 takım vardır. Bu takımlarda aktif futbolcu sayısı 1200 civarındadır. Bu futbolcuların 300 tanesi 1. Amatör takımlarında oynamaktadır. Bunun sebebi 16-20 yaş arası futbolcuların ileriye dönük hedefleri ve aile ile çevrenin onlardan beklentileri olmasıdır. Sivas ilinin sosyo-ekonomik açıdan tam anlamıyla gelişmemiş veya gelişme yönündeki çabalan da futbola yansımaktadır. Futbola başlama çağındaki gençlerin futbola yönelmeleri, sosyo-ekonomik nedenler, onların yaşantılarını etkileyeceği düşüncesi, arkadaşlarının teşviki, ailelerinin ekonomik düşünce yapılarının etkisi veya toplumda iyi bir sosyal statünün kazanılmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. 43
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE RESEARCH OF THE SOCCER PLAYERS WHO CHOOSE FOOTBALL BECAUSE OF THE SOCIO ECONOMIC REASONS IN SİVAS CITY The research, that we have done on 300 soccer players is about those soccer players who choose football for the socio economic factors, are in the first amateur league in Sivas. This study is a complement research that had been applied on all soccer players aged between 16-20 who are playing in 20 teams. The research contains all of the soccer players who are in A team in Sivas l.st. amateur league in 2000- 2001 football season. There are totally 20 teams in 3 groups in the l.st. amateur league. The number of active soccer players are about 1200 in these teams. 300 of these soccer players are playing in the team of A in the l.st. amateur league. There are two reasons for this: One of them is the targets in the future of soccer players aged between 16-20 and the other one is the ecpectation of their families and their environment. To be not a well- developed city of Sivas from the perspective of socio economic and trying to develope of Sivas, both of them effect football. Teenagers choose football because of socio economic reasons: They think that football will effect their way of living, the impression of economical thinking way of their families, encouragement of their friendsor wanting to gain a well social statue in the society. 44