Türkiye'de işsizlikle mücadelede aktif istihdam politikalarının rolü: Sivas ili örneği
The role of active employment policies in the struggle with unemployment in Turkey: Sivas example
  1. Tez No: 494089
  2. Yazar: HAKAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET UTKU ERDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İşsizlik tüm dünya ülkeleri açısından en büyük sorunlardan biridir. Ülkeler işsizliğin neden olduğu olumsuz etkileri ve işsizliğin kendisini azaltmak için çeşitli politikalar uygulamaktadır. Bu politikalar ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte genel olarak aktif ve pasif istihdam politikaları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ülkelerin uygulamış olduğu pasif istihdam politikaları işsizliğin olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Fakat işsizliğinin çözümü noktasında yetersiz kaldığı görülmektedir. Son yıllarda işsizliğin azaltılması için ülkelerin aktif istihdam politikalarına yöneldiği bilinmektedir. Ülkemizde aktif istihdam politikalarının uygulayıcısı Türkiye İş Kurumudur. Bu çalışmada Türkiye İş Kurumu'nun uygulamış olduğu aktif istihdam politikaları ortaya konulacak ve Sivas ilinde aktif istihdam politikalarının işsizlik sorunun çözümünde ne derece etkili olduğu belirtilmeye çalışılacaktır. Araştırmada İŞKUR'un yayınladığı aylık ve yıllık aktif istihdam politikası verileri kullanılmıştır. Tezin birinci bölümünde, Türkiye İstatistik Kurumu'nun verileri esas alınarak Türkiye'de işsizliğin mevcut durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise işsizlikle mücadelede Türkiye'de ve dünyada uygulanan politikalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Sivas ilinde uygulanan aktif istihdam politikaları ortaya konulmuştur. İşsizliğin azaltılmasında bu politikaların etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Uygulanan bu politikalardan daha çok kadın ve gençlerin yararlandığı görülmüştür. Bu istihdam politikalarının işsizliğin azaltılması noktasında önemli bir işlevi olduğu belirlenmiş fakat işsizlik sorunun çözülmesinde tek başına yeterli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Unemployment is one of the biggest problems in terms of the countries of the world. Countries are implementing various policies to reduce the negative effects of unemployment and the unemployment itself. These policies vary from country to country but are generally divided into active and passive employment policies. While the passive employment policie simplemented by the countries reduce the negative effects of unemployment, many countries seem to be inadequate to reduce unemployment. In recent years, it has been known that countries are moving to wards active employment policies in order to reduce unemployment. Turkish Employment Agency is the practitioner of active employment policies in our country. In this study, active employment policies implemented by İŞKUR in Turkey will be put forward and it will be tried to explain how active employment policies in Sivas are effective in solving the unemployment problem. Monthly and annual active employment policy data published by İŞKUR were used in the survey. In the first part of the thesis, the current situation of unemployment in Turkey has been tried to be put forward on the basis of TURKSTAT data. In these condpart, the policies applied in Turkey and in the world for struggle with unemployment are discussed. In the third part, the active employment policies implemented in theprovince of Sivas havebeen put forward. Theeffect of thesepolicies on thereduction of unemployment has beentriedto be examined. It has been seen that more women and young people benefit from these policies. It has been determined that employment policies are an important function of reducingun employment but it is not alone in solving the problem of unemployment.