Basketbolcularda kalp atım hızı değişkenliği ile sportif performans arasındaki ilişki
The relationship between HEART rate variability and sports performance in basketball players
  1. Tez No: 790146
  2. Yazar: BURAK KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA TUĞBA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Basketbol aerobik tabanlı anaerobik bir spordur. Basketbolcular için sportif performansın artırılması başarının temel anahtarlarından biridir. Otonom sinir sisteminin düzgün çalışması sportif performans için çok önemlidir. Otonom sinir sisteminin bir belirteci olan kalp atım hızı değişkenliği, invaziv olmayan bir yöntem olması ve maliyetinin de düşük olması nedenleriyle pratik bir şekilde kısa sürede uygulanabilir. Çalışmamız, kalp atım hızı değişkenliği yönteminin, basketbola özgü sportif performans ile olan ilişkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışma 20 erkek basketbolcu ile yapıldı. Gücü değerlendirmek için dikey sıçrama ve oturarak göğüs pası atma testi, çevikliği değerlendirmek için T çeviklik testi, dengeyi değerlendirmek için alt ve üst ekstremite Y denge testleri ve basketbola özgü performansların değerlendirilmesi için Johnson Basketbol Test Bataryası kullanıldı. Otonom sinir sistemi, kalp atım hızı değişkenliği ile değerlendirildi. Elde edilen kalp atım hızı değişkenliği sonuçları ile performans sonuçlarının arasındaki ilişkiler analiz edildi. Dikey sıçrama ve oturarak göğüs pası atma testleri ile KAHD'nin bazı parametreleri arasında, T çeviklik testi ile KAHD'nin bazı parametreleri arasında, Johnson Basketbol Test Bataryası ile KAHD'nin bazı parametreleri arasında çeşitli düzeylerde korelasyonlar bulundu (p0.05). Çalışmamızın sonuçları, KAHD'nin performans ile ilişkili olabileceğini gösterdiğinden KAHD değerlendirmelerinin tüm sezon içerisinde farklı periyotlarda ölçülmesinin, sporcu değerlendirmeleri açısından faydalı olabileceğini yansıtmaktadır. Ama net bilgiler için bu alanda daha detaylı çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Basketball is an aerobic-based anaerobic sport. Increasing sportive performance is one of the main keys to success for basketball players. The proper functioning of the autonomic nervous system is very important for sportive performance. Heart rate variability, which is a marker of the autonomic nervous system, can be applied in a short time practically because it is a non-invasive method and its cost is low. Our study was planned to examine the relationship between heart rate variability method and basketball-specific sportive performance. The study was conducted with 20 male basketball players. Vertical jump and sitting chest pass test were used to evaluate power, T agility test to evaluate agility, upper and lower extremity Y balance tests to evaluate balance, and Johnson Basketball Test Battery to evaluate basketball-specific performances. Autonomic nervous system was assessed by heart rate variability. The relationships between the obtained heart rate variability results and the performance results were analyzed. Various levels of correlations were found between the vertical jump and seated chest pass tests and some parameters of HRV, between the T agility test and some parameters of HRV, between the Johnson Basketball Test Battery and some parameters of HRV (p0.05). As the results of our study show that HRV may be related to performance, it may be beneficial for athlete evaluations to measure HRV evaluations at different periods throughout the season. However, it is thought that more detailed studies are needed in this area for clear information.