Özel spor salonlarında halkla ilişkiler faaliyetlerinin etkinliği (Ankara ili örneği)
  1. Tez No: 107561
  2. Yazar: GAMZE UZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN SUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 713217
Özet
123 ÖZET Bu çalışmanın amacı; özel spor salonlarında halkla ilişkiler faaliyetlerinin etkinliklerini tespit etmektir. Araştırma tarama niteliğinde olup, araştırmayla ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Araştırmanın örneklemi Ankara ilindeki faaliyet gösteren özel spor merkezleridir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Halkla İlişkiler Yöneticilerine uygulanan 30 sorudan oluşan ve özel spor salonu üyelerine uygulanan 15 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Araştırmada yöneticiler için doğrudan evren üzerinden, salona devam eden üyeler için evrenden çekilen örneklem üzerinden çalışılmıştır. Özel spor salonlarına devam eden üyeler için örneklem a =,05 ve n= 381'dir. Anketler geliştirilirken alanın uzmanlarına danışılarak onların görüş ve önerileri dikkate alınmıştır. Bu şekli ile anketler Yöneticiler için 10, üyeler için 25 kişilik bir ön gruba uygulanmış daha sonra güvenirlilik analizi yapılarak anketlerdeki eksikler ve hatalar giderilerek son şekli verilmiştir. Anketlerle elde edilen veriler SPSS paket programında değerlendirilerek, frekans, yüzde ve ki-kare testi ile bulgular elde edilmiştir. Araştırma sonucunda özel spor salonlarının büyük çoğunluğunda halkla ilişkiler departmanının bulunmadığı ve halkla ilişkilere belirli bir bütçe ayrılmadığı, halkla ilişkiler görevlilerinin ise hemen hiçbirinin alanında uzman olmadığı tespit edilmiştir. Bu durumun sonuçları yöneticilere ve üyelere ortak sorulan soruların cevaplarında da açık bir çelişki olarak görülmektedir. Halkla ilişkiler çalışanları kendilerini ve faaliyetlerini yeterli görürken üyeler bu uygulamaları yetersiz bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
124 SUMMARY The purpose of this study is to determine the effectiveness of the public relations departments in the private sports centers. In the study used data gathering method, moreover the study includes general information about the research. The private sports centers that are active in Ankara is the sampling group of the study. As data gathering source questionaires having 30 questions are carried out for the public relations experts and questionaires having 15 questions for the members of the private sports centers. The study is conducted through the whole population of the managers and through selecting samples from the population of active members of the private sports centers, a = 0.5 and n = 380 is used for the samples of the active members of the private sports centers. The questionaires are prepared and advenced with the help of the experts in this field. Pretests are used for 10-person group of managers and 25-person group of members, after this reliability test is used and by eliminating deficiencies and faults given the last shape of the questionaires. Dates which were taken from the questioneries are analysed by SPSS programme. The results gained by their frequency, percentage and chi-square test. The results of this study give that there are not public relations departments in many of the private sports centers, there is not kind of budget about public relations department and the ones working in this departments are not the experts of this area. The result of this situation is an obvious contradiction that can be seen from the results of the questions which are same in both manager and member questionaires. The public relation managers think that they and theit activities are sufficient on the other hand the members think that it is deficient and insufficient.