Co-60 teleterapi cihazı ile yapılan tedavilerde hastadaki doku eksikliğini gidermek için kompansatör dizayn edilmesi ve bunun doz dağılımına etkisinin araştırılması
Investigation on compansator design and it is effect on dose distribution
- Tez No: 107573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BİLGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
52 ÖZET Bu çalışmada, tedavi yüzeyinin eğri yada düzensiz olması halinde ışınlanan volüm içindeki doz dağılımının homojen olmasını sağlamak amacıyla, alüminyum materyali kullanarak kompansatör dizayn edilmesi amaçlanmıştır. Kompansatör hazırlanması için vücut eğriliğinin âzla olduğu 13xl2cm büyüklüğünde yan yüz alanı, 25x26cm büyüklüğünde ön supra alanı seçilmiştir. Seçilen alanlar için insan şeklinde özel hazırlanmış fantom kullanılarak kompansatörler hazırlanmıştır. Seçilen yan yüz, ön supra alanı için kompansatör kullanılmadan Co-60 cihazında, insan benzeri sagital iki simetrik parça halinde olan özel fantomda film dozimetri yöntemiyle doz dağılımları elde edilmiş ve bu doz dağılımlannın doğruluğu, bir başka doz ölçüm yöntemi olan TLD yöntemi ile kontrol edilmiştir. Kompansatör kullanılmadan yapılan yapılan deneysel çalışmalar kompansatör kullanılarak tekrar edilmiştir. Kompansatör kullanılmadan ve kompansatör kullanılarak elde edilen doz dağılımları karşılaştınlmışve kompansatör kullanımının doz dağılımına olumlu katkısı araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonunda elde edilen veriler, yüzey eğriliği fazla olan tedavi alanlarında kompansatör kullanılması ile yan yüz alanlarda orta hatta, ışına dik eksende alan düzgünlüğü dozu % 5 oranında daha homojen hale getirdiği, supra alanı için radyasyon alanına paralel eksende izodoz dağılımını % 1 1.1 oranında daha homojen hale getrdiğini göstermektedir. Her hasta için kompansatör dizaynı zor olmakla beraber, gerekli olan tedavi olguları için loıllarıılmasında yarar vardır.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY In this study, it is purposed to disayn aluminium material by using compansator, in order to perform homogenous dose distribution in irradiated volume on irregular treatment field. For preparing compensator, because of big body curve, the anterior supra field of 25x26cm, and the lateral field of faceof 13x1 2cm are selected. For the selected fields the compansators are prepared by using man-shaped special phantom. Selected lateral face and anterior supra field without using compansator and on Co-60 apparatus, dose distribution was obtained by film dosimetry method from man-shaped sagittal two-segmented special phantom and this findings was controlled by using another measuring system TLD. The experimantal studies, made without using compansator, repeated by using compansator. The dose distribution, obtained with and without using compansator, was compared with each other and investigated the positive contribution to dose distribution. The data obtained from this study by using compansator on treatment field which have excess surface irregularity, on lateral face, medial line, vertical axis was dose 5 % more homogenous, and for supra field, paralel axis to radiation field to isodose distribution was 11.1 % more homogenous. However, it is difficult to design compansator for each patient, it should be used for needed treatment cases.