Wister-albino sıçanlarda ışınlama sonrası intestinal mukozada oluşan değişiklikler ve askorbik asidin koruyucu etkisi
Changes in intestinal mucosa and the protective role of ascorbic acid against radiation induced intestinal damage in wister albino rats
  1. Tez No: 248693
  2. Yazar: BARBAROS AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bir antioksidan olan C vitamininin radyoterapi sürecinde serbest radikallerin oluşturacağı normal doku hasarına karşı özellikle radyoterapiye erken yanıt veren intestinal mukozada etkili olabileceği düşünülmüş ve bir hayvan deneyi modeli oluşturulmuştur.Ağustos 2009 - Kasım 2009 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Araştırma Birimi'nde üretilen, genç erişkin, ortalama 4 aylık, ağırlıkları 180-220 gr arasında değişen 32 adet Wistar albino erkek (n=16) ve dişi (n=16) sıçan kontrol grubu, C vitamini grubu, radyoterapi grubu ve radyoterapi + C vitamini grubu olmak üzere 4 gruba randomize edilmiştir. C vitamini ve Radyoterapi + C vitamini gruplarının içme suyuna 10 gün boyunca 250 mg/kg dozunda C vitamini eklenmiştir. Radyoterapi uygulanacak gruplara ait sıçanlar simüle edilerek batın bölgeleri işaretlenmiş ve Co60 teleterapi cihazı ile tek fraksiyonda 8 Gy uygulanmıştır. Radyoterapiden 72 saat sonra tüm sıçanlar anestezi altında sakrifiye edilerek tüm gastrointestinal traktus ?en-bloc? çıkarılmış, ileum ve kolon segmentinden 1 cm'lik segmentte histopatolojik değerlendirme yapılmıştır.Radyoterapi uygulanan grupta apopitotik hücre sayısında radyoterapi + C vitamini grubu (p=0,003), C vitamini grubu (p=0,001) ve kontrol grubuna (p=0,001) göre anlamlı artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As an antioxidant vitamin C is considered to be effective in radiation induced normal tissue damage by free radicals especially in early responding intestinal mucosa and was studied in an experimental animal model.Between August 2009 and November 2009 young adult 32 wister albino rats of 4 months, weighing 180-220 gr, male(n=16) and female (n=16) were obtained from Ege University Medicine Faculty Experimental Research Unit. Animals were divided into four groups of Radiation group, Radiation plus vitamin C group, vitamin C group and control group. During 10 days 250 mg/kg/day vitamin C was added to the drinking water of vitamin C and radiation plus vitamin C group. The rats from irradiated group were simulated and abdomen parts were marked before applying 8 Gy single dose irradiation with Co 60 teletherapie machine. 72 hours after irradiation all rats were sacrificed under anesthesia and the whole gastrointestinal tract was `en-bloc? dissected. 1 cm segment of ileum and colon was preferred for histopathologic evaluation.İn irradiated group the number of apopitotic cells were significantly higher then the irradiated + vitamin C group (p=0,003), vitamin C group (p=0,001) and control group (p=0,001).