Tüm vücut ısınlaması yapılan ratlarda radyasyona baglı akciğer hasarına karşı aminoguanidinin etkisi
Effect of amnoguandne aganst radaton-induced lung damage n whole-body rradated
  1. Tez No: 192775
  2. Yazar: CELALETTİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR SOYUER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZETAmaç: Ratlarda tüm vücut ışınlamasına bağlı oluşturulacak akciğer hasarınakarşı, indüklenebilir nitrik oksit sentaz'ın (inducible nitric oxide synthase, iNOS)selektif inhibitörü ve antioksidan ajan olan aminoguanidine (AG)'in koruyucu etkisiolup olmadığını biyokimyasal parametreler kullanarak araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışma, üç grup ve her grupta erkek Wistar Albino cinsi onrat olacak şekilde planlandı. Kontrol grubu, yalnız radyasyon grubu (RT) veradyasyon+aminoguanidin (RT+AG) şeklinde üç gruba ayrıldı. Çalışma radyasyonuygulamasından bir gün önce başlatıldı ve dört gün sürdü. AG, radyasyonuygulamasından bir saat önce, diğer günler ise buna uygun olarak her gün aynı saatte200 mg/kg/gün olarak intraperitoneal yapıldı. Radyasyon, Co 60 teleterapi cihazı ilesabit kaynak-cilt mesafesi (SSD) tekniği ile (SSD 80 cm'de) ve 2,5 cm derinlikte, ön vearka karşılıklı iki alandan tüm vücut dozu 800 cGy olacak şekilde uygulandı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF AM NOGUAN D NE AGA NST RAD AT ON-NDUCED LUNG DAMAGE N WHOLE-BODY RRAD ATEDRATSABSTRACTAim: The aim of this experimental study was to investigate the possibleproductive effects of aminoguanidine (AG), an antioxidant agent and selective inhibitorof inducible nitric oxide synthase (iNOS), on lung damage in whole body irradiated rats.To evaluate the biological damage of radiation on rat lung tissue it was used lipidperoxidation products by using biochemical parameters.Material and method: In this study, we used 30 wistar albino rats which weredivided three subgroups contains: control group, irradiation alone group (RT), andirradiation + aminoguanidine (RT+AG) group. The study was started one day beforeirradiation and lasted four days. AG was administered 200 mg/kg/day intraperitoneallyone hour before irradiation and, irradiation was applied by Co 60 teleteapy machine,with fixed SSD technique at 80 cm to the 2,5 cm depth.