Kanserli çocuğu olan annelerin kaygı depresyon düzeyleri ve duygu dışavurumlarının psikososyal açıdan incelenmesi
Investigation of anxiety, depression and expression of emotions in mothers whose children have diagnosis of cancer by aspect of psychological and social
  1. Tez No: 107589
  2. Yazar: BİRSEN SİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Ölümcül ve/veya kronik hastalığı olan çocuklar kadar ailelerinin de psikolojik yardıma gereksinim duydukları bir gerçektir. Çocuğun kanser veya serebral palsi tanısı alması ile başlayan bu yoğun ve uzun mücadelede en büyük yük de anneye düşmektedir. Bu süreçte anne fizyolojik, psikolojik, sosyal dengesinin bozulması ile karşı karşıyadır. Hem kanser hem de serebral palsi; tedavileri ve rehabilitasyonları uzun süren, çocuğun normal gelişim sürecini engelleyerek zihinsel, bedensel, psikolojik değişiklikler meydana getiren, hasta çocuk ve ailesinde uyum güçlüklerine neden olan, tanı ve tedavi sürecinde çocuklara özel ilgi gösterilmesi gerektiği için annenin günlük yaşam aktivitelerini büyük ölçüde etkileyen hastalıklardır. Araştırmamızda; ölümcül bir hastalık olarak düşündüğümüz kanser ile kronik bir hastalık olarak değerlendirdiğimiz serebral palsi tanısı almış çocukların annelerinin kaygı, depresyon düzeylerini ve duygu dışavurumlarını karşılaştırmalı olarak inceledik. Veri toplama sırasında; Beck Depresyon Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği, Belirti Tarama Listesi, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS bilgisayar programı ile değerlendirilmiş, yüzdeleme, eşleştirilmiş seriler için t testi kullanılmıştır. Kanserli çocukların annelerinin kaygı ve depresyon düzeyleri, serebral palsili çocukların annelerine göre yüksek saptanmıştır. Her iki gruptaki annelerin algıladıkları sosyal desteklerinin yüksek olduğu fakat buna karşın duygularını sözelleştirme konusunda yetersiz oldukları saptanmıştır. Belirti Tarama Listesine göre ise kanserli çocukların annelerinin Genel Semptom Düzeylerinin, Pozitif Semptomlarının Toplamının ve Pozitif Semptom Düzeylerinin serebral palsili çocukların annelerine göre daha belirgin olduğu saptanmıştır. Bunun yanısıra ölçeğin klinik alt testleri arasında yer alan depresyon, 54kaygı, somatizasyonla ilgili değerlerin kanserli çocukların annelerinde, serebral palsili çocukların annelerine göre yüksek puan elde edilmesi diğer bulgularla paralellik göstermektedir. Bütün sonuçlara genel olarak bakıldığında; çocuğu kanser tanısı almış annelerin kaygı, depresyon düzeylerinin yüksek olduğu, birtakım somatik semptomlarının varolduğu, sosyal desteklerinin yüksek olmasına karşın duygu dışavurumunda yetersiz oldukları sonucuna varılmıştır. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is well known that the parents of the children who have chronic or fatal diseases also need psychological supports as their must have. Especially the mother takes on a burden of long and intensive struggling with a child who is diagnosed cerebral pulsy or cancer. In mis process mother becomes face to face to be unbalanced physically, psychologically and socially. Both of cancer and cerebral pulsy are the diseases which take long time to be treated or rehabilitated, which create some changes by blocking the normal developmental process mentally, psychologically and physically which cause adaptation difficulties for both of child and parent which effect daily activities of the mother negatively because of the need to get interested in child intensively during diagnosing and treating. In the present study we assessed the levels of anxiety and depression and expressive emotions of the mothers whose children have diagnosis of cancer and cerebral pulsy which are considered to be fatal or chronic diseases orderly. We used Beck Depression Inventory, State-Trait Anxiety Inventory, Symptoms Check List, Toronto Alexitymia Inventory and Multiple Perceptive Social Support Inventory and data were assessed by SPSS computerized program and t test was used in matched series for constituting percentage. Anxiety and depression levels of the mothers of the children who have cancer are found to be higher than the levels of the mothers of the children who have cerebral pulsy. In each group it is found that the mothers have lack of expressing emotions sufficiently although they have perception of more social supports. Levels of positive symptoms in the mothers of the children who have cancer were more specific than the levels of the mothers of the children who have cerebral pulsy among to the Symptoms Check List. 56Beside these results having higher scores of parameters about depression, anxiety and somatization which are the subscales of Symptoms Scanning List were well adjusted with our first results. In conclusion, levels of anxiety and depression are higher in mother of children with cancer and there are some somatic symptoms and there exist lack of expression of emotions even though they are provided with sufficient social support. 57