Trombozlu hastalarda protein C geninde mutasyon taraması
Mutation detection of protein C gene in thrombosis patients
  1. Tez No: 107593
  2. Yazar: HACI ÖMER ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜJGAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Trombozlu Hastalarda Protein C Geninde Mutasyon Taraması Trombotik hastalıklar tüm dünyada en önemli morbitide ve mortalite nedenlerinden birisidir. Tromboz gelişimi multifaktöriyel olup çok sayıda edinsel ve kalıtsal faktörün değişik mekanizmalarla bu gelişime katkıda bulunduğu bilinmektedir. Kalıtsal venöz trombozda çoğunlukla pıhtılaşma sistemini kontrol altında tutan doğal inhibitor mekanizma bozukluklarının rol oynadığı bilinmektedir. Venöz trombozda risk faktörü olan Protein C geninde mutasyon tarama çalışması yapıldı. Elisa yöntemi ile trombozlu hasta ve kontrol gurubunda yapılan serum Protein C ölçümü sonucu; hasta gurubunda Protein C serum düzeyleri kontrol gurubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu (p=0.005). Trombozlu hasta gurubunda 6 kişinin Protein C düzeyi normal değerlerin altında çıkmış ve bu ölçüme göre hastaların % 12'sinde Protein C eksikliği bulunmuştur. Protein C geninin 2,3,4,5,6,7,8,9.'cu ekzonlan Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ile çoğaltılıp Tek Sarmal Komformasyon Polimorfizmi (SSCP) ile incelendiğinde; 1 tane ekzon2, 4 tane ekzon3, 1 tane ekzon4/5, 2 tane ekzon7, 3 tane ekzon8, 2 tane ekzon9-3', 2 tane de ekzon9-5' bölgesinde toplam 9 hastada olası mutasyon tespit edilirken hiçbir kontrol gurubu örneğinde olası mutasyona rastlanmamıştır. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mutation Detection of Protein C Gene in Thrombosis Patients Thrombotic disease is one of the leading causes of morbidity and mortality in the world. As the devolepment of thrombosis is multifactorial, it is known that numbers of hereditary and acquired factors are involved in this process with different mechanisms. İt is also known that impairment of the natural inhibitor mechanism which regulates coagulation system mostly plays an important role in hereditary venous thrombosis. Mutation in the Protein C gene which is a risk factor in venous thrombosis is screened. When serum protein C levels in patient and control groups are measured by ELİSA, levels in the patient group was signiflcally low compared to the control group (p=0.005). Protein C level was below normal in 6 patients and due to this measurement, deficiency of Protein C was found in 12 % of patients. When exons (2,3,4,5,6,7,8,9) of the Protein C gene were amplified by Polimerase Chain Reaction (PCR) and analysed by Single Strand Comformation Polymorphism (SSCP); one exon 2, four exon 3, one exon 4/5, two exon 7, three exon 8, two exon 9-3', two exon 9-5', a total of nine patients were found to have probable mutations while no sample from the control group had any mutations. 47