Trombozlu hastalarda Faktör V Leiden (G1691A) ve protrombin G20210A mutasyonlarının araştırılması
Screening of Factor V Leiden (G1691A) and prothrombin G20210A mutations in thrombosis patients
- Tez No: 107612
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT ULUTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
6. ÖZET: Trombozlu Hastalarda FV Leiden Mutasyonu (G1691A) ve Protrombin G20210A Mutasyonlannın Araştınlması Trombotik hastalıklar tüm dünyada en önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden birisidir. Tromboz gelişimi multifaktöriyel olup çok sayıda edinsel ve kalıtsal faktörün değişik mekanizmalarla bu gelişime katkıda bulunduğu bilinmektedir. Kalıtsal venöz trombozda çoğunlukla pıhtılaşma sistemini kontrol altında tutan doğal inhibitor mekanizma bozukluklarının rol oynadığı bilinmektedir. Trombozlu hastalarda, venöz trombozda iki önemli risk faktörü olan FV Leiden (G1691A) ve Protrombin G20210A mutasyonlannın varlığı araştırıldı. 50 trombozlu hastanın 2 tanesinde heterozigot, 1 tanesinde homozigot olmak üzere 3 hastada FV Leiden mutasyonu saptandı (%6). Kontrol grubu olarak seçilen 25 sağlıklı bireyde mutasyona rastlanmadı (%0). Hasta ve sağlıklı grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p=0.29) Protrombin 20210 mutasyon analizi sonucunda, 2 hastada heterozigot mutasyona rastlanırken (%4), 25 sağlıklı bireyden de bir tanesinde mutasyon saptandı (%4). Hasta ve sağlıklı grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p=0.74) 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Screening of Factor V Leiden (61691 A) and Prothrombin G20210A Mutations in Thrombosis Patients Thrombotic disease is one of the leading causes of morbidity and mortality in the world. As the development of thrombosis is multifactorial, it is known that numbers of hereditary and acquired factors are involved in this process with different mechanisms. It is also known that impairment of the natural inhibitor mechanism which regulates coagulation system mostly plays an important role in hereditary venous thrombosis. The presence of FV Leiden (G1691A) and protrombin G20210A mutations were examined in thrombosis patients. Three out of fifty patients with thrombosis of which two were heterozygous (GA) and one homozygous (AA), were found to have FV Leiden mutation (6%). No mutation were detected in the control group of twentyfive healthy subjects (0%). There wasn't any significant difference between patient and control groups (p=0.29). The result of Prothrombin 20210 mutation analysis revealed heterozygote mutation in two patients (4%), while another mutation among control group consisting of twentyfive healthy subjects (4%). There wasn't any significant difference between patient and control groups (p=0.74). 61