Endometrium kanserli hastalarda metilen tetrahidrofolat redüktaz, protrombin gen, faktör-v leiden mutasyonlarının prevalansları
The prevalances of methylene tetrahydrofolate reductase, prothrombin gene, factor-v leiden mutations in endometrium cancer patients
  1. Tez No: 229915
  2. Yazar: RENGİN KARATAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son zamanlarda araştırmacılar, trombozun bir kanser komplikasyonu olmaktan daha ziyade kanser oluşumu, gelişimi ve yayılımına neden olan primer patogenetik mekanizma olduğunu düşünerek çalışmaları bu yönde yoğunlaştırmışlardır. Özelikle tromboza ve trombotik olaylara genetik olarak yatkınlığın, bir diğer ifade ile trombofilinin kanser gelişimi açısından risk faktörü olabileceği varsayılarak, trombofiliye neden olan genler ve bunlara ait mutasyonlar çoğu kanser türlerinde araştırılmıştırSon zamanlarda trombofiliye neden olan ve sıklıkla trombozla bağlantısı ortaya konmuş çok önemli genetik mutasyonlar ortaya konmuştur. Bunlardan en önemlileri ve sıklıkla çalışmalarda üzerinde durulan mutasyonlar, faktör 5 Leiden genine (özellikle G1691A, A4070G, A5279G bölgeleri), protrombin genine (G20210A), ve MTHFR (C677T) genine ait mutasyonlardır. Birçok çalışmada, çeşitli kanser türlerinde bu genetik mutasyonlar incelenmiş, çeşitli sonuçlar ortaya konmuşturLiteratüre göz attığımızda, hiçbir jinekolojik kanser türünde bu üç genetik mutasyon varlığının birlikte araştırılmadığını ve özellikle endometrium kanserinde benzer bir çalışma olmadığını saptadık. Böylelikle sık rastlanan bir jinekolojik kanser türü olan endometrium kanserinde faktör 5 Leiden genine (özellikle G1691A, A4070G, A5279G bölgeleri), protrombin genine (G20210A), ve MTHFR genine ait mutasyonların incelenmesi hedeflendiBu çalışmaya, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na Ağustos 2006 ve Ağustos 2008 yılları arasında benzer şikayetlerle (çoğunlukla postmenopozal kanama ve disfonksiyonel uterin kanama) başvuran ve histopatolojik incelemesinde endometrium kanseri ve proliferatif endometrium, sekretuar endometrium, endometrit vs gibi benign endometrial patoloji tanısı konulan toplam 216 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada 2 hasta grubu oluşturuldu. 1. hasta grubunda 105 adet endometrioid tipte endometrium adenokarsinom vakası, 2. hasta grubunda 111 adet endometrial örneklemesi yapılıp, patolojisi benign rapor edilen hasta yer aldıHer iki grup, protrombin gen (G20210A), faktör 5 gen (G1691A, A4070G, A5279G) ve MTHFR gen (C677T) bölgelerine ait mutasyon sıklığı bakımından kıyaslandığında, istatistikî olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi (sırasıyla p=0.743, p=1.000, p=0.995). Sonuç olarak endometrium kanserinde bu üç gene ait mutasyon sıklığında bir artış olmadığı saptandı. Ayrıca, genetik mutasyonların farklı kombinasyonlarının veya her üçünün birlikteliğinin endometrium kanseri ile ilişkisi olmadığı tespit edildiAynı zamanda, endometrium kanserinde rol oynayan prognostik belirteçler ile genetik mutasyonlar arasında bir ilişki olmadığı saptandıEndometrium kanseri, trombofili ve trombofili ile bağlantılı protrombin gen (G20210A), faktör 5 gen (G1691A, A4070G, A5279G) ve MTHFR gen (C677T) bölgelerine ait mutasyonlar arasında ilişki görünmemektedir. Bu hastalarda, rutin olarak tetkik edilmesi faydasızdır ve de oldukça maliyetlidir, prognoz üzerine de belirli katkısı bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Currently, researchs are focused on the way that thrombosis itself is a primary pathogenetic mechanism that promotes cancer development and progression, rather than being a complication of cancer. Especially, estimating thrombophilia itself as a risk factor for cancer development, genes related with thrombophilia and mutations on these genes are carefully investigated in many cancer typesNowadays, there are several proven important genetic mutations related with thrombosis and thrombophilia. The most important and mostly investigated ones among all are, mutations on factor 5 Leiden gene ( especially G1691A, A4070G, A5279G loci), prothrombin gene (G20210A locus), and MTHFR gene (C677T locus). In many studies, these mutations were investigated in several cancer types, several results were reportedWhen we look at literature, we detected that there are no studies considering these three mutations together in any gynecologic cancer and especially there are no studies related with endometrium cancer. In this study, our aim was to investigate the frequency of mutations on factor 5 Leiden gene ( especially G1691A, A4070G, A5279G loci), prothrombin gene (G20210A locus), and MTHFR gene (C677T locus) in endometrium cancer patients216 patients who admitted to Selcuk University Meram Faculty of Medicine Obstetrics and Gynecology Department between August 2006 and August 2008 with similar complaints (such as postmenopausal bleeding and disfunctional uterine bleeding) and those with the histopathological result of endometrium adenocancer and benign endometrial pathologies such as proliferative endometrium, secretory endometrium, endometritis etc were included into the study. Patients were divided into 2 groups. In the 1st group, there were 105 endometrioid type endometrium adenocarcinoma patients and in the second group, there were 111 patients whose endometrial pathology result was reported as benignWhen 2 groups are compared according to frequencies of mutations on factor 5 Leiden gene ( especially G1691A, A4070G, A5279G loci), prothrombin gene (G20210A locus), and MTHFR gene (C677T locus), there were not any statistically significant differences between groups (respectively p=0.743, p=1.000, p=0.995). As a result we concluded that there is no increase in frequencies of these three genetic mutations in endoometrium cancer cases. Besides, is also concluded that there is not any association of different coexistences of these genetic mutations with endometrium cancerIn our study, our last conclusion is that there is not any association between these genetic mutations and prognostic markers of endometrium cancerThrombophilia and mutations on thrombophilia related genes, factor 5 Leiden gene ( especially G1691A, A4070G, A5279G loci), prothrombin gene (G20210A locus), and MTHFR gene (C677T locus), seem unrelated with endometrium cancerIn endometrium cancer patients, routine examination of these genetic mutations is unnecessary and expensive, also has no benefit on determination of prognosis.