Behçet hastalığında nitrik oksit etkisi
The Effect of nitric oxide in Behçet disease
  1. Tez No: 107646
  2. Yazar: NEZAHAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELDA BEKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Behçet hastalığı başlıca oral, genital ülserasyonlar ve göz inflamasyonu ile seyreden mültisistem bir hastalıktır. Bu hastalıkta immün hücre fonksiyonun da artışa bağlı olarak oksijen radikali oluşumunun arttığı ve hastalığın patofizyoloj isinde oksidatif stresin rolü olduğu ifade edilmiştir. Nitrit oksit (NO), aktiflenmiş immün hücreler tarafından oluşturulan diğer bir moleküldür. Bazı kronik infiamatuar hastalıklarda çok ve uzun süre oluşan NO'nun toksik etkisi ifade edilmiştir. Bu çalışmada, Behçet hastalarında muhtemel oksidatif stresi değerlendirmek için plazmada MDA, SH ve protein karbonil, E ve C vitaminleri, ürik asit düzeyleri ve eritrosit SOD aktivitesi araştırıldı. Ayrıca NO'ya bağlı toksisiteyi belirlemek için nitrit + nitrat ve nitrotirozin düzeyleri ölçüldü ve bu parametreler, diğer bir kronik infiamatuar hastalık olan Romatoid Artirite ait değerler ile karşılaştırıldı. Behçet hastalarında plazma MDA düzeylerinde artış ve plazma SH düzeylerinde azalma belirlendi. Bu değişimler arasında negatif bir korelasyon saptandı. Bu bulgular, muhtemelen aktif nötrofil fonksiyonuna bağlı bir oksidatif hasarın oluştuğunu akla getirmektedir. Ayrıca Behçet hasta grubunda toksik peroksinitritin bir göstergesi olan nitrotirozin düzeylerinde de anlamlı bir artış bulundu. Bu da Behçet hastalığına ait semptomların gelişmesinde NO' ya bağlı toksisitenin de rolü olabileceğini düşündürmektedir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY Behcet's syndrome is a multisystem disorder presenting with oral and genital ulcerations as well as uveitis that often leading to blindness. It has suggested that various functions of leukocytes in peripheral blood and also superoxide radical generation increased and this increment in oxidative stress has a role in pathogenesis of Behçet disease (BD). Nitric oxide (NO), a molecule produced by activated immune cells, has shown to exhibit a cytotoxic effect in some chronic inflammatory disease. In this study, MDA, SH, protein carbonyl, vitamin E and C, uric acid levels in plasma and SOD activity in erythrocyte were determined in order to evaluate the oxidative stress in BD. Nitrit + nitrat and nitrotyrosine levels were also determined in order to evaluate any toxicity of NO in BD and compared with these parameters with RA patients and healty controls. The increment in MDA values and the decrement in SH values were found in BD. A negative correlation between the changes in MDA and SH levels was also found. These findings indicate that the activated neutrophils promote the oxidative stress. The plasma nitrotyrosine value as a marker of the toxic peroxynitrit has also found to be increased in BD and this shows that NO dependent toxicity may play a role in some symptoms of these patients. 37