Mesane kanseri olguları ile plazma protein oksidasyonu arasındaki ilişki
Correlation between urinary bladder cancer and plasma protein oxidation
  1. Tez No: 107652
  2. Yazar: İLKER AYDIN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
7. ÖZET Protein oksidasyonu ve lipid peroksidasy onunun karsinogenezde majör rolleri bulunmaktadır. Mesane kanserinde inflamatuar ve oksidatif süreçlerin de dikkate değer önemi bulunur. Bu nedenle kontrol ve mesane kanserli hastalarda total protein, protein karbonil, nitrotirozin, thiol bakiyeleri, non-protein thioller, lipid peroksidasyonu, ve söz konusu parametrelerle ilişkileri dolayısıyla demir ve demir bağlama düzeyleri çalışıldı. Sonuçların istatistiksel değerlendirilmesinde : Mesane kanserli hastalarda serum proteinleri sağlıklı kontrollere göre anlamlı ölçüde düşük bulundu. İnvaziv mesane kanserli hastalardaki serum demir düzeyi, non-invaziv gruba göre anlamlı ölçüde daha düşük bulundu. Mesane kanserli hastalarda protein karbonil grupları sağlıklı kontrollere göre önemli ölçüde artmıştı. Mesane kanserli hastalarda thiol grupları, sağlıklı kontrollere göre anlamlı düzeyde azalmış, ancak bu azalma sadece proteine bağlı thiol grupları için gerçekleşmişti. Proteine bağlı thiol grupları invaziv mesane kanserli hastalarda, non-invaziv gruba göre daha şiddetli bir düşüş sergilemekteydi. Tümörün klinik evresi ile protein ve lipid oksidasyonu, ya da demir/demir bağlama seviyeleri arasında ilişki bulunamadı. Bu parametrelerin literatür bazında incelenmesinde, protein oksidasyonunda hipoteze uygun şekilde yükselme, ve proteinlerde oksitlenmemiş thiol gruplarındaki azalma, dikkate değer bulundu. Verilerin mesane karsinoj enezi konusundaki çalışmalara katkı sağlayacağı inancındayız. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY Protein oxidation and lipid peroxidation have major roles in carcinogenesis. Also in bladder carcinogenesis inflammatory and oxidative insults play a considerable role. Hence, we compared levels of total protein, protein carbonyl and nitrotyrosine residues, protein bound- and free- thiols, lipid peroxidation, iron and iron binding capacity between plasma of healthy donors and patients bearing bladder cancer. Statistical analysis of the results revealed the following : Total serum protein level was significantly lower in cancer bearing group compared to healthy donors. Plasma iron level was significantly lower in invasive bladder cancer bearing group compared to bladder cancer patients with non-invasive tumors. Protein carbonyl residues are significantly increased in comparison to control. Protein bound thiols, but not the free ones were depleted in plasma of bladder cancer bearing patients, moreover this depletion was significantly pronounced in invasive tumors compared to non-invasive ones. There was no correlation between the clinical stage of the tumor and protein oxidation, also neither with lipid peroxidation and neither with iron levels. When these parameters were evaluated on the basis of the current literature, we consider that rise in plasma carbonyl groups and fall of protein thiols are both in parallelity to current literature. We think our data may help to the studies conducted on bladder carcinogenesis. 74