Kolesterol ve malondialdehit arasındaki ilişki
The Relationship between cholesterol and malondialdehyde
- Tez No: 107664
- Danışmanlar: PROF.DR. KIYMET AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Kolesterol ve Malondialdehit Arasındaki ilişki Etrafında çiftleşmemi ş elektronlara sahip atom veya moleküller biyolojik hücre komponentlerini etkiler ve bu reaktif türler serbest radikal olarak adlandırılır. Serbest radikaller vücudun hastalıklara karşı savunmasını, vücudu saran mikroorganizmaları yok ederek yapmaktadırlar. Buna karşın fazla üretildiğinde vücut hasarına neden olmaktadır. Serbest radikal hastalıkları üç grupta toplanabilir; a. Genetiğe bağlı (fanconi anemisi) olanlar, b. Çevresel bileşenler (iş hastalıkları, zehirlenmeler, virüs ve bakteriyal enfeksiyonlar), c.Hem genetik ve hem çevresel bileşenler (bronşial astım, diabetes mellitus, kanser, kardiyovasküler hastalıklar). Düşük yoğunluklu lipoproteinlerin(LDL-K) peroksidasyonu arteroskleroza neden olmaktadır. Kan damarlarındaki daralma, arter iel kan basıncının düşmesine ve hastalığın belirtilerinin oluşmasına neden olmaktadır. Oksijen kaynaklı radikaller, LDL-K'ün oksidasyonu ve NO yıkımı gibi olaylara neden olmaktadır. Bu olayların sonucunda ateroskleroz ve miyokard infarktüsü hızla gelişmektedir. Diabetes mellitus, plazmada glukoz seviyelerinin yükselmesiyle karakterize olan bir hastalıktır. Diyabetik olguların, plazma ve dokularında lipid peroksidasyonu ve konjuge çift bağ düzeyleri yükselmaktedir. LDL-K'ün diyabette oksidasyona daha çok eğilimli olduğu kaydedilmiştir. MDA düzeyinin diyabetik ve kardiyolojik olgularda yüksek olabileceği ve özellikle kardiyolojik olgularda MDA'nın işaretleyici olabileceği görüşünden hareket edilerek kontrol, diyabetik ve kardiyolojik olgularda MDA düzeyi ölçülmüştür. Ayrıca tüm bu olgularda plazma MDA, LDL-K, HDL-K, Total Kolesterol ve glukoz düzeyleri ölçülerek kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Kontrol grubu olarak 80 sağlıklı kişiden, diyabet tanısı konan 20 diyabetik olgudan ve kardiyolojik kökenli göğüs ağrısı şikayeti olan 20 kardiyolojik olgudan kan örnekleri alınarak Plazma MDA, LDL-K, HDL-K, Total Kolesterol ve Glukoz düzeyleri saptanmıştır. Diyabetik ve kardiyolojik olgularda LDL-K ve Total Kolesterol düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek bulunurken, HDL-K düzeylerinin anlamlı olarak düşük olduğu gözlenmiştir. Plazma MDA düzeyi, tiyobarbitürik asit yöntemi ile nmol/ml olarak ölçülmüştür. Diyabetik ve kardiyolojik olgularda MDA düzeylerinin kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek V11Iolduğu bulunmuş ve kardiyolojik olguda MDA ile Total Kolesterol arasında korelasyon olduğu gözlenmiştir. Ayrxca kontrol grubunda MDA düzeyinin erkeklerde kadınlardan daha yüksek olduğu ve sigara içenlerde de yüksek olduğu gözlenmiştir. Anahtar Sözcükler t Ateroskleroz, Diyabet, Kolesterol, Malondialdehit, Serbest radikaller. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Between Cholesterol and Malondialdehyde Atom or molecules with unpaired electrons around affect cell components and these reactive species are called free radical. Free radicals protect body against diseases by destroying invading microorganisms. However, if they are produced too much in the body, they can damage the tissues. Free radical diseases are studied in 3 groups ; a. related to genetics (fanconi's anemia), b. environmental compounds (work diseases, intoxications, viral and bacterial infections), c.both genetic and environmental compounds (bronshial asthma, diabetes mellitus, cancer, cardiovascular diseases). Peroxidation of low density lipoproteins (LDL-C) cause atherosclerotic disease. Stenosis of vessels causes decrease in blood pressure, and occurance of the other symptoms of the disease. Radicals originated from oxygen do the oxidation of LDL-C and destruction of NO and so on. These event in the end speed up the procecess of atherosclerosis and eventually myocardial infarction. Diabetes Mellitus is a syndrome characterised by high levels of plasma glucose. In diabetic cases, it is reported that lipid peroxidation and TBA reactive levels conjugated with double bound levels are increased. Also in diabetic patients there is a tendency to oxidation of LDL-C. Knowing that MDA levels in diabetic and cardiologic cases are increased and MDA is used as a marker in cardiologic cases, MDA levels are measured in control, diabetic and cardiologic cases. Also in these cases LDL-C, HDL-C, Total Cholesterol and Glucose levels are measured and compared with control groups. Pain blood examples were taken from 80 healthy control cases, 20 diabetic cases and 20 cardiologic cases with cardiogenic chest and tested for LDL-C, HDL-C, Total Cholesterol and Glucose. In diabetic and cardiologic cases Total Cholesterol, LDL-C levels are found to be higher than control group, but HDL-C levels are found to be significantly lower. Plasma MDA level is measured by tiobarbituric acid method as nmol/ml. In diabetic and cardiologic cases MDA levels were significantly higher than in control group and in cardiologic cases a correlation between MDA and Total Cholesterol was observed. In addition, MDA levels were higher in control males and smokers than in control females and nonsmokers.Key Words : Atherosclerosis, Diabetes, Cholesterol, Malondialdehyde, Free radicals. XI