Çocukluk çağı nonalkolik yağlı karaciğer hastalığında karaciğer fibrozis derecesi ile B12 düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between the degree of liver fibrosis and B12 levels in childhood nonalcoholic fatty liver disease
- Tez No: 873230
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİYE URGANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı ikincil sebepler olmaksızın karaciğerde artmış yağ birikimi ile karakterize, karaciğer inflamasyonu ve fibrozisin eşlik edebildiği kronik bir karaciğer hastalığıdır. Çocukluk çağında kronik karaciğer hastalığının en yaygın nedenidir. Yeterli non-invaziv tarama yöntemlerinin olmaması hastaların takibini güçleştirmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda serum B12 düzeyi ile karaciğer fibrozis ve inflamasyon derecesi arasında ters ilişki olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, çocukluk çağı nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı tanısı alan hastalarda serum B12 düzeyi ile elastografide ölçülen karaciğer fibrozis derecesi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; tek merkezli, propektif bir çalışma olarak tasarlandı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji ve Çocuk Endokrinoloji polikliniklerine başvuran, ultrasonografik olarak hepatosteatoz saptanan 6-18 yaş arası 66'sı (%53,7) kız, 57'si (%46,3) erkek; toplam 123 olgu alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, kilo, boy, BMI, kan basıncı bulguları kaydedildi. Alınan venöz kanda AST, ALT, ALP, GGT, Albumin, Total protein, globulin, açlık glikozu, insülin, HDL, LDL, total kolesterol, trigliserid, B12, folik asit, homosistein, malondialdehit (MDA) biyokimyasal parametreleri çalışıldı. Hastaların tek uzman radyolog tarafından yapılan ultrason ve elastografi görüntülemeleri ile karaciğer steatozu ve fibrozis derecesi değerlendirildi. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Bulgular: Çocukların yaşları ortalaması 12,4±3,4 yıldır. BMI persentiline göre; normal çocuk sayısı 1 (%0.8), kilolu çocuk sayısı 10 (%8.1), obez çocuk sayısı 112 (%91.1) olarak kaydedildi. Olguların hepatosteatoz derecesi; %70.7'si (n=87) Grade 1, %24.4'ü (n=30) Grade 2 ve %4.9'u (n=6) Grade 3 olarak tespit edildi. Fibrozis derecesi; %67.9'u (n=76)
Özet (Çeviri)
Objective: Non-alcoholic fatty liver disease is a chronic liver disease characterized by increased fat accumulation in the liver without secondary causes and may be accompanied by liver inflammation and fibrosis. It is the most common cause of chronic liver disease in childhood. The lack of adequate non-invasive screening methods makes the follow-up of patients difficult. Some studies have shown an inverse relationship between serum B12 levels and the degree of liver fibrosis and inflammation. In this study, we aimed to investigate the relationship between serum B12 level and the degree of liver fibrosis measured by elastography in patients with childhood nonalcoholic fatty liver disease. Materials and Methods: Our study was designed as a single-center, prospective study. A total of 123 patients, 66 (53.7%) girls and 57 (46.3%) boys, aged 6-18 years, 66 (53.7%) girls and 57 (46.3%) boys, who were admitted to the Pediatric Gastroenterology and Pediatric Endocrinology outpatient clinics of the University of Health Sciences, Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, were included. Age, gender, weight, height, BMI and blood pressure were recorded. Biochemical parameters of AST, ALT, ALP, GGT, albumin, total protein, globulin, fasting glucose, insulin, HDL, LDL, total cholesterol, triglyceride, B12, folic acid, homocysteine, malondialdehyde (MDA) were measured in venous blood. The degree of liver steatosis and fibrosis was evaluated by ultrasound and elastography imaging performed by a single specialist radiologist. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. Results: The mean age of the children was 12.4±3.4 years. According to BMI percentile, the number of normal children was 1 (0.8%), the number of overweight children was 10 (8.1%), and the number of obese children was 112 (91.1%). The grade of hepatosteatosis was Grade 1 in 70.7% (n=87), Grade 2 in 24.4% (n=30) and Grade 3 in 4.9% (n=6). Fibrosis grade was classified as F0 (normal or minimal fibrosis) with