Hepatit B'li hastalarda eritrosit ve lenfosit antioksidan enzimler, nitrik oksit aktiviteleri ile plazma sitokinleri
Erythrocytes and lymphocytes antioxidant enzymes and nitric oxide levels and plasma cytokines in hepatitis B patients
  1. Tez No: 107686
  2. Yazar: AYSUN BAY KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN M. GÖZÜKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
75 ÖZET: Bu çalışmada, Hepatit B'li hastalarda oksidatif stresin rolünü ve interferon alpha tedavisinin eritrosit ve lenfosit antioksidan seviye ile nitrik oksit düzeyleri ve bazı sitokin düzeylerine etkisini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, eritrosit glutatyon peroksidaz (GSH- Px), superoksid dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) aktivitesi; lenfosit içi glutatyon peroksidaz (GSH-Px), superoksid dismutaz (SOD) ve nitrik oksit (NO) metaboliti olan total nitrit düzeyi ile ; plazma içi İL- ip, IL-2R, IL-6, IL-8, TNF- a düzeyini 30 akut, 30 kronik ve 30 interferon - a tedavisi alan kronik hepatit B'li hastada ve 30 kontrol grubunda mukayeseli olarak çalıştık. Eritrosit katalaz aktivitesi; AHBV'li grupta kontrole göre düşük iken KHBV'li ve KHBV-IFN'li grupta kontrole göre artma olduğu olduğu gözlendi Eritrosit GSH-Px aktivitesi; AHBV ve KHBV'de kontrole göre düşük iken, KHBV-IFN tedavisi alan grupta kontrole göre artma gözlendi. Gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark gözlendi. (P< 0.05) Eritrosit SOD aktivitesi yönünden AHBV, KHBV ve KHBVJFN alfa tedavisi alan grupta kontrole göre hafif bir artış olduğu görüldü. Gruplar arasında istatistiki olarak fark bulunamadı. Lenfosit içi GSH-Px aktivitesi; AHBV'li ve KHBV-IFN'li grupta kontrole göre düşme olurken, KHBV'li grupta kontrole göre % 35 oranında artış olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY: The aim of the present study was to investigate possible involvement of oxidant stress in the patients and treated with IFN-alpha. For this purpose we studied the Glutathion peroxidase (GSH-Px), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) activity in erythrocytes, and glutathion peroxidase (GSH-Px), superoxide dismutase (SOD) activity, nitric Oxide (NO) concentration in lymphocytes, and IL-ip, IL-2R, IL-6, IL-8, TNF- a levels were studied in (35 ± 15 ages) plazma of 30 acute (AHBV), 30 chronic (KHBV) and 30 chronic (KHBVIFN) but interferon - a treated 30 control subjects. Erythrocyte CAT activity of the AHBV group was found to be lower than the erythrocyte CAT activity of the control group whereas increased value was measured for CHBV and CHBV-IFN groups. Erythrocyte GSH-Px activity were lower in AHBV and CHBV but higher in CHBV-interferon a treated subjects with comparison of control.