İki farklı deneysel rat nöbet modelinde beyin dokusu eksitatör amino asit ve nitrik oksit seviyelerinin incelenmesi
- Tez No: 107687
- Danışmanlar: DOÇ.DR. E. İNCİ KARAKÜÇÜK, PROF.DR. K. MUZAFFER ÜSTDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
7. ÖZET Çalışmamızda farklı uyaranlarla oluşturulan deneysel nöbet modellerinde temel eksitatör amino asit (EAA)'ler ve nitrik oksit (NO)'in incelenerek nöbetlerin oluşmasındaki rollerinin araştırılması amaçlandı. Toplam 46 rat randomize olarak, pentilentetrazol (PTZ) ve hipertermi nöbet grupları ile bu gruplara uygun kontroller olmak üzere dört çalışma grubuna ayrıldı. Nöbet oluşturmak amacıyla kullanılan PTZ, Grup I'deki ratlara 1 ml/kg enjeksiyon volümü içerisinde 70 mg/kg dozda olacak şekilde enjekte edildi. Grup H'deki ratlara ise lml/kg volümde serum fizyolojik enjekte edildi. Sıcaklığı 44 °C ye ayarlanan etüv kullanılarak, Grup IU'deki ratlarda hipertermi nöbetleri oluşturuldu. Grup IV'deki ratlar, normal oda ısısında izlendiler. Tüm deneyler sıra ile ratlara teker teker yapılarakizlendi ve nöbetlerin şiddeti skorlanarak değerlendirildi. Nöbet oluşmasını takiben ilk 7- 8 dakika içinde total beyin dokusu çıkartılarak beyin dokusu homojenatı örneklerinde aspartat (Asp), glutamat (Glu) amino asitleri ve NO seviyeleri tayin edildi. Grup I ve IIP deki tüm ratlarda literatürdekine uygun şekilde konvülsiyon nöbetleri gözlendi, kontrol gruplarında (Grup II ve IV) ise bekleneceği gibi nöbet oluşmadı. Beyin dokusu NO değerleri incelendiğinde, hipertermi nöbet grubundaki NO seviyelerinde kontrol grubuna ve PTZ nöbet grubuna göre oldukça anlamlı bir yükseklik tespit edildi (p0,05). Her iki nöbet gruplarındaki Glu değerlerinde de kendi kontrollerine göre yükselme olmasına rağmen bunun istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p>0,05). Çalışmamızın sonuçları, bu iki deneysel rat nöbet modelinde farklı nörokimyasal mekanizmaların yer aldığını düşündürmektedir. Hipertermi nöbetlerinde Glu' m yanısıra özellikle yükselen NO seviyelerinin rolü olabileceği ön görülürken, PTZ nöbetinde bu bulguya rastlanmamıştır. 68
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In our study, main excitatory aminoacid and nitric oxide (NO) parameters are examined in different experimental seizure models to investigate their role in the development of seizures. A total of 46 rats were randomly divided into 4 study groups as the pentylenetetrazol (PTZ) and hyperthermia induced seizures (Groups I and Ir respectively) and their corresponding control groups (Groups II and IV). PTZ dose of 70 mg/kg in 1 ml/kg volume were injected into the rats in Group I, while the rats in Group II have received 1 ml/kg serum physiologic injections. Hyperthermic seizures were developed in rats in Group III by an enviroment heated up to 44°C. Rats in Group IV were kept in an unheated normal room temperature. All experiments were performedand observed individually, and the severities of seizures in rats were evaluated using appropriate scores. Total brain tissues were removed within the 7-8 minutes of seizures and Aspartate (Asp), Glutamate (Glu), NO levels were measured in brain tissue homogenates. Convulsive seizures were observed in all of the rats in Group I and Group III, as previously described, while no seizure has developed in the control groups (Group II and Group IV) as expected. When the brain tissue levels of NO were examined, Hyperthermic seizure group had significantly higher values than the levels in both control and PTZ seizure groups (p< 0.001). Although the levels of Asp were increased in PTZ seizure group and decreased in hyperthermic seizures, these changes were not statistically significant (p>0.05). Also, the Glu levels in both seizure groups were higher than the levels in their corresponding control groups, but these changes were not statistically significant either (p>0.05). The results of our study suggest that different neurochemical mechanisms may be present in these two experimental rat seizure models. While the increases especially in NO levels as well as Glu may be a reflection of their roles in the development of hyperthermic seizures, this can not be predicted in PTZ induced seizures. 70