Löykoz'lu etçi anaç tavukların serum vitamin A, kalsiyum, bakır ve çinko düzeyleri
Vitamin A, calcium, zinc and copper levels in meat type breeders with leukosis
  1. Tez No: 107696
  2. Yazar: SEYNA SÜZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BERRİN SALMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
29 ÖZET Löykozlu Etçi Anaç Tavukların Serum Vitamin A, Kalsiyum (Ca), Bakır (Cu) ve Çinko (Zn) Düzeyleri Genel olarak tavuklarda löykoz hastalığına rastlanma oranı % 23 olarak belirlenmiştir. Ölüm olayları dışında önemli verim kayıplarına yol açmaktadır. Farklı faktörlerin yol açtığı tümör oluşumlarında kriter olarak kabul edilen biyokimyasal parametrelerden vitamin A, kalsiyum, çinko ve bakırın serum düzeyleri lenfoid löykoz hastalığında ölçülmüştür. Ölçülen değerler kontrol grubu ile karşılaştırılarak istatistik açıdan önemlilik dereceleri belirlenmiştir. Araştırmada, etçi anaç tavuk işletmesinden alınan 34-35 haftalık 10 löykozlu ve 10 sağlıklı tavuktan kan örnekleri alınmıştır. Serumlarında bakır ve çinko ölçümleri atomik absorbsiyon fotometrisi kullanılarak, kalsiyum değerleri o-kresolftalein metodu ile otoanalizörde, vitamin A ise hekzan ekstraksiyon metodu ile spektrofotometrede ölçülmüştür. Vitamin A düzeyleri kontrol ve löykozlu gruplarda sırasıyla 72,6 ± 5,5 ng/dl ve 32,7 ± 9,0 ng/dl ; çinko düzeyleri 485,0 ± 5,0 |ig/dl ve 200,5 + 1 9,6 ng/dl olarak ölçülmüştür. Löykozlu tavuklarda vitamin A ve çinko serum düzeylerinde belirlenen azalma istatistik olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY Vitamin A, Calcium, Zinc and Copper Levels in Meat Type Breeders With Leukosis In generally, leukosis which is seen in hens is determined as % 23. It causes important output loses except the death events. Biochemical parameters that serum levels of vitamin A, calcium, cupper and zinc, are received as criter which in tumor formation is caused to different factor, in lenfoid leukosis are measured. When measured value is compared with control group, determined to istatistically significiant. In investigation, 34 - 35 weeks old 10 leukosis and 10 healthy hens which is brought up in parent stock plant administration, are taken a blood. In serums, Zn and Cu analize using by atomic absorbtion photometry, Ca levels o-xeroftalein method in otoanalizer also Vitamin A levels with hexan extraction method in spectrophotometry were measured. Vitamin A levels were found in control and leukosis groups in the range of 72,6 ± 5,5 ng/dl and 32,7 ± 9,0 |ig/dl, zinc levels 485,0 ± 5,0 ng/dl and 200,5 + 19,6 ng/dl.