Kronik böbrek yetmezlikli hastalarda antioksidan enzimlerden glutatyon peroksidaz ve süper oksit dismutaz aktivitelerine hemodiyalizin etkisinin araştırılması
The Activities of glutathione peroxidase and superoxide dismutase in patients with chronic venal failure and the effects of haemodialysis
  1. Tez No: 107698
  2. Yazar: İBRAHİM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEKİR SAMİ UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Amaç: Kronik böbrek yetmezlikli hastalar prematür kardiovasküler hastalık bakımından oldukça yüksek bir insidansa sahiptir. Hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda, reaktif oksijen türleri ve antioksidan mekanizmalar arasındaki denge bozulmaktadır. Lipid peroksidasyonu artışı ve antioksidan kapasite azalması, ateroskleroz riskinin artmasına neden olmaktadır. Çalışmamızın amacı, kronik böbrek yetmezliği ve hemodiyalizin, oksidatif stres artışı ile ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Hemodiyalizle ortaya çıkan oksidatif hasan ortaya koymak için, hemodiyaliz tedavisindeki 41 kronik böbrek yetmezlikli hastada, plazma malondialdehid (MDA) düzeyi ve eritrosit süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSHPx) aktiviteleri ölçüldü ve sağlıklı kontrol grubu değerleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Patients with chronic renal failure (CRF) have a high incidence of premature cardiovascular disease. The balance between reactive oxygen species (ROS) generated during metabolism and defence mechanism is changed in patients on chronic haemodialysis. Increased lipid peroxidation and depletion of antioxidant may contribute to increased risk of atherosclerosis. The aim of this study was to determine if chronic renal failure and haemodialysis were associated with increased oxidative stress. Material and Methods: In order to test the existence of a possible oxidative damage during haemodialysis, plasma malondialdehyde (MDA) level, erytrocyte superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GSHPx) activities were measured in 41 patient with chronic renal failure on maintenance haemodialysis and compared with values obtained from a group of healthy controls.