Diskriminant analizi: Bir uygulama
Discriminant analysis: An Application
- Tez No: 107713
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET DİRİCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
E-ÖZET Bu çalışmada amaç matematiksel modellerin tipine ve araştırmanın özelliğine bağlı çözümlemeleri açıklamak bahsetmek ve uygulama konusu olarak da Amino asit düzeylerine ait verilerin grupların doğru bir şekilde ayrımına olanak tanıyıp tanımadığım kontrol etmektir. Bu suretle, çalışmanın geçerliliği test edilmek istenmiştir Yani; çalışmamızda eksitatör ve inhibitor aminoasit miktarlarının beynin hiperamonyemi etkisinde olup olmadığının ayrımım sağlayıp sağlayamadığı ve dolayısıyla söz konusu etkinin önceden kestirimine yardım edip etmeyeceği test edilmeye çalışılmıştır. Diskriminant fonksiyon analizi tıbbi araştırmada kategoriksel hedefleri analiz etmede en etkin çok değişkenli metod olduğu uzun yıllar öncesine oranla bugün görece daha az kullanılmaktadır. Bazı istatistikçiler, teorik ön koşullan daha az olduğundan diskrimant analiz yerine lojistik regresyon analizini tercih etmektedirler. Fakat yine de, tıbbi literatürlerde diskriminant metodun sonuçlarına halen sıklıkla rastlanmaktadır. Örneğin elektrofîzyolojik parametrelerle psikiyatrik hastalıkların tanımlanmasında önemini korumaktadır Öncelikle beyin aminoasit içeriklerine dayanarak herbir grubun doğru bir şekilde sınıflandırılıp sınıflandınlamayacağını kontrol ettik. Bu bulgu çalışmanın geçerliliği konusunda güçlü bir ipucu olarak değerlendirildi. Sınıflamanın geçerliliğinin incelenen konuyu etkileyen tüm parametreler birlikte ele alındığında, teker teker ele alındıkları hale kıyasla önemli ölçüde arttığını da saptadık. 58
Özet (Çeviri)
F-SUMMARY One of the main aims of this study was to discuss the importance of correct mathematical modeling for the statistical analysis of the data set in hand. A data set obtained from a study concerning the effect of chronic perfusion of ammonia on the brain amino acid content was used for this purpose. The question was that whether the amino acid contents could help to discriminate the group of ammonia perfused animals from the control group. The result, on the other hand, was expected to be a measure of the validity of study. In order to analyse the data for this particular question, one of the multivariate mathematical modeling named cüscriminat analysis was chosen. It seems that some authors prefer the use of logistic regression analysis because of its relatively lack of theoretical priliminary conditions. Despite the fact that the impact of those authors seem not influencial on the work of others, there are numerous medical areas that discriminant analysis have its own place. For example, in the field of electrophysiology discriminant analyis has been widely used for exploring the diagnostic value of digital EEG in psychiatry and in other related clinical areas. In the study used for this thesis, amino acid contents of the brains of animals were used to discriminate two groups. One was ammonia perfused, the other was control. Then, discriminat analysis used to see percentage of correctly clasified animals on the basis of those variables. Findings showed mat the chosen mathematical model for statistical approach is useful as the measure of validity of this kind of study models. 59