Şizofreni'de Eksiklik Sendromu Çizelgesi (ESÇ) güvenilirlik ve geçerlilik çalışması
- Tez No: 107712
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
65 ÖZET: Şizofreni'deki birincil ve kalıcı negatif belirtileri, yani eksiklik sendromunu saptamak amacıyla geliştirilmiş olan“The Schedule for the Deficit Syndrome”adlı çizelge güvenilirlik ve geçerlilik çalışması yapmak üzere“Eksiklik Sendromu Çizelgesi (ESÇ)”adıyla Türkçe'ye çevirilmiş ve uyarlanmıştır. Bu çalışma kapsamına 30 erkek şizofren hasta alınmıştır.Bu hastaların uzun zamandan bu yana süreklilik halinde devam eden ve yatarak tedaviyi de gerektiren bir hastalık öyküleri vardır. Çizelgenin güvenilirlik analizleri için 2 araştırmacı bu hastalara ESÇ uygulamış, geçerlilik analizleri için de 3. bir araştırmacı KPDÖ değerlendirmeleri yapmıştır. Yapılan güvenilirlik analizleri sonucunda, ESÇ'nin negatif belirtiler ve bütüncül kategorizasyon açısından iç güvenilirlikleri yüksek bulunmuştur. ESÇ'nin araştırmacılar arasında negatif belirtiler açısından orta düzeyde, bütüncül kategorizasyon ve bütüncül şiddet açısından ise çok yüksek düzeyde güvenilirliğe sahip olduğu saptanmıştır. Geçerlilik analizleri de, ESÇ'nin hem negatif belirtiler hem de bütüncül kategorizasyon açısından geçerliliğinin yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, ESÇ'nin ülkemizde bundan böyle yapılacak şizofreni araştırmalarında kullanılabilecek güvenilir ve geçerli bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY: The Schedule for the Deficit Syndrome (SDS) is an instrument for categorizing schizophrenic patients into those with and those without deficit syndrome. This schedule has been translated and adapted into Turkish language, in order to make the reliability and validity study. 30 schizophrenic male patients were included into this study. The patients had been ill for a long time and the course was continuous. The patients were assessed by two raters by SDS for purposes of reliability testing. A third rater assessed the same group of patients by using BPRS for purpose of validity testing. As a result, the raters using the SDS demonstrated good interrater reliability for the categorization, as well as for a rating of global severity and individual negative symptoms. The schedule was also found to have a high validity for both categorization and individual negative symptoms. These results demonstrate that the Turkish version of SDS would be a reliable and valid instrument that might be used in the schizophrenia research field.