Sağlık bilimlerinde lojistik regresyon analizi ve ayırma analizinin bir uygulaması
A Study of logistic regression analysis and discriminant analysis on the scientifics of the health
- Tez No: 107715
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET DİRİCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 883
Özet
ÖZET Çalışmamızda, Lojistik Regresyon Analizi ve Ayırma (Diskriminant) Analizi yöntemlerinin doğru sınıflandırma ve risk faktörlerini belirleme güçlerinin iki klinik uygulama örneği üzerinde incelenmesi, amaçlanmıştır. İlk araştırma olan Atriyal Fibrilasyon Çalışması MS'lu hastalarda Atriyal Fibrilasyon riskine katkıda bulunan ilişkili faktörleri çalışmak için planlanmıştır. İkinci araştırma olan Mitral Stenoz Tedavi Kararlan Çalışması MS'lu hastalarda tedavi kararlan ile en fazla ilişkili olan bağımsız değişkenleri belirlemek ve bu değişkenlerin hastaya uygun görülen tedavi türünü ne kadar iyi tahmin edebildiğini saptamak için planlanmıştır. Mitral Stenozlu hastalar örneklemimizde, Adımsal İleriye Doğru (Stepwise Forward) değişken seçim yöntemiyle yapılan Çok değişkenli LRA sonuçlan (modele giriş sırasına göre) ilk araştırma için sistemik vasküler rezistans, Mitral Yetmezlik, Pulmoner arter ortalama basıncı, Sağ atriyal ortalama basıncı ve Sağ ventrikül end-diyastolik P oldu. İkinci araştırma için ise Pulmoner kapiller Wedge P, Mitral kapak alanı, NYHA sınıf, Ejeksiyon Fraksiyonu, Total Eko skor ve Sediment oldu. Mitral Stenozlu hastalar örneklemimizde, her iki çalışmada uygulanan Adımsal Ayırma Analizi ve LRA sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulamadık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to evaluate the ability of the methods of Logistic Regression Analysis (LRA) and Discriminant Analysis to classify correctly and determine the risks factors in two clinic groups. The first group was desinged in the Study of Atrial Fibrillation to assess the factors related to the risk of atrial fibrillation in patients with mitral stenosis. The second group was designed in the Study of Treatment Decisions of Mitral Stenosis to determine the independent variants, which are the most related to the treatment decisions in patients with mitral stenosis, and to evaluate how well these variants are able to guess the treatment methods applied to the patients. For the first study group, the results of the multi variants LRA, which was done by the Stepwise Forward Method, were systemic vascular resistance, insufficiency of the mitral valve, mean value of pulmonary arterial pressure, mean value of right atrial pressure, and end-diastolic pressure of the right ventricule. For the second study group, they were wedge pressure of the pulmonary capillar, area of the mitral valve, class of the NYHA, fraction of the ejection, total echo scor, and sediment. We did not find any statistically significant difference between the results of the Stepwise Forward Analysis and the LRA, which were applied in the both study groups. II