COVİD-19 birimlerinde çalışan hekim ve hemşirelerde merhamet yorgunluğu ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of compassion fatigue and affecting factors in physicians and nurses working in COVİD-19 units
- Tez No: 785552
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, COVID-19 birimlerinde çalışan hekim ve hemşirelerde merhamet yorgunluğu ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın örneklemini Rize Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID-19 hasta yatışlarının yapıldığı COVID-19 1-2-3-4-5-6-7 klinikleri, Anestezi, Göğüs ve Nöroloji Yoğun Bakım Ünitelerinde çalışan 203 (90 hekim ve 113 hemşire) kişi oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından Nisan- Eylül 2021 tarihleri arasında“Yapılandırılmış Bilgi Formu”ve“Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Skewness ve Kurtosis testi, t testi, LSD, Dunnet C, Kruskall Wallis, Mann-Whitney U, Spearman Korelasyon Analizi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Araştırmada, hekimlerin %50'sinde, hemşirelerin %48.7'sinde yüksek düzeyde merhamet yorgunluğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as descriptive in order to determine compassion fatigue and affecting factors in physicians and nurses working in COVID-19 units. The sample of the study consisted of 203 people (90 physicians and 113 nurses) who working in the COVID-19 1-2-3-4-5-6-7, Anesthesia, Chest and Neurology Intensive Care Units clinics where COVID 19 patients are hospitalized of Rize Recep Tayyip Erdoğan Education and Research Hospital. The data were collected with face to face interviews technique by using the“Structured Information Form”and the“Professional Quality of Life Scale”from April to September 2021. In the evalution of data were used number, percentage, mean, standard deviation, Skewness and Kurtosis test, t test, LSD, Dunnet C, Kruskall Wallis, Mann-Whitney U, Spearman Correlation Analysis and logistic regression analysis. In the study, high levels of compassion fatigue were found in 50% of the physicians and 48.7% of the nurses.