Kronik böbrek yetersizliği bulunan dializ hastalarında CEA, CA 125, CA 19-9, AFP tümör markerlarının seviyelerindeki değişimlerin incelenmesi
The Level of CEA, CA 125, CA 19-9, AFP tumor markers were examined in patients with chronic renal failure that have been treated in dialysis
- Tez No: 107724
- Danışmanlar: PROF.DR. SERALP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Nefroloji, Onkoloji, Biophysics, Nephrology, Oncology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada dializ tedavisi (HD, PD) gören ve dialize girmeyen kronik böbrek yetersizliği bulunan hastalarda tümör markerlannın düzeyleri incelendi Tümör markerlerini en genel anlamıyla, tümörün varlığını gösteren maddeler olarak tanımlamak mümkündür. Bu tanım içine, dolaşımda bulunan tümöre ait antijenlerden, hücre DNA'smdaki onkogenlere kadar bir çok marker dahil edilebilir. Bu çalışmada, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı'nda HD merkezinde düzenli dializ tedavisi gören, malignite saptanmayan, yaş ortalaması 42.45 ± 7.02 yıl, ortalama dializ süresi 52. 10 ± 20.50 ay olan 12 erkek (E), 8 kadın (K) toplam 20 HD hastası; yaş ortalaması 35.42 + 10.10, ortalama dializ süresi 35.40 ± 13.50 ay olan 8 E, 6 K toplam 14 PD hastası; yaş ortalaması 39.07 ± 7.60 olan 9 E, 5 K toplam 14 Pre-dializ hastası, ile yaş ortalaması 41.10 ± 9.50 yıl olan 8 E, 12 K toplam 20 sağlıklı kontrol grubu olarak alındı. 12 saatlik açlık sonrasında periton ve HD hastalarından dializ öncesi, pre-dializ ve kontrol grubundan sabah kan örnekleri alındı her iki grupta AFP, CEA, CA 125 ve CA 19-9 ölçümleri yapıldı Tümör markerlan olarak AFP, CEA, CA 125 ve CA 19-9 Kimyasal Immunoassay Yöntemiyle çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The levels of tumor markers were examined in patients with chronic renal failure that have been treated in hemodialysis and periton dialysis or haven't been treated in dialysis. As a general mean, it is possible to define that tumor markers are the matters that prove the existance of tumor. In this definition we can include many markes such as not only antigens that determine the existance of tumor in circulation, but also oncogens that have been in DNA of the cell This investigation was studied in 20 hemodialysis patients, 12 male and 8 female, that are in the average ages of between 42.45 ± 7.02 and their average period of the dialysis takes between 52.10±20.S0 months; in 14 periton dialysis patients, 8 male and 6 female, that are in the average ages of between 35.42±10.10 and their average period of the dialysis takes between 35.40±13.50 months; in 14 pre-dialysis patients, 9 male and 5 female, that are in the average ages of between 39.07+7.60; and in 20 healthy controls. 8 male and 12 female that are in the average ages of between 41.10+9.50 years. These patients that malignity wasn't determined in, have treated dialysis systematically in HD centre of Nephrology Department of Medicine Faculty Trakya University. After the hunger for 12 hours, the examples of blood were taken from periton and hemodialysis patients before dialysis, and pre-dialysis patients and the control group in the morning; and then the measures of AFP, CEA, CA 125 and CA 19-9 were made in both of the groups. We applied Chemical Immnoassay Method for tumor markers, AFP, CEA, CA 125 and CA 19-9 in this study. When the datums of hemodialysis patients group and healthy control group were compared, the levels of AFP, CEA, CA 125 and CA 19-9 in hemodialysis patients were found more than the levels in control group, however, CA 19-9 statistically AFP, CEA and CA 125 were found as meaningful (PO.05).