Hemodiyaliz ile periton diyaliz hastalarında ateroskleroz risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve yeni bir inflamasyon markeri olan prokalsitonin diyaliz hastalarında aterosklerozla olan ilişkisi
Aterosclerosis risk factors estimated in hemodialysis and periton dialysis and new inflamation marker is procalcitonin relations with aterosclerosis in dialysis patients
  1. Tez No: 163249
  2. Yazar: OKTAY BAĞDATOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GALİP GÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
50 VII-ÖZET Aterosklerotik kalp hastalığı mortalite ve morbiditesi kronik böbrek yetersizliği olan kişlerde genel popülasyona göre belirgin oranda yüksektir. Kronik böbrek yetersizlikli hastalarda da mortalitenin de en önemli sebeplerinden biri kardiyovasküler olaylardır. Genel popülasyonda ASKH'ı için bilinen risk faktörleri KBY hastalarında farklılık göstermekte olduğu ve diyaliz tedavilerinin de ASKH'ım arttırıcı bir neden olduğu çeşitli çalışmalar ile gösterilmiştir. Biz bu çalışmamızda PD ve HD tedavileri alan hastaların genel popülasyona göre ASKH'ı için neden olabilen risk faktörlerini değerlendirdik. Çalışmamızda HD, PD ve kontrol grubu olmak üzere üç grup mevcuttu. Hemodiyaliz grubunda 71, periton diyaliz grubunda 43 ve kontrol grubunda 31 kişi mevcuttu. Diyaliz hastalarının 6 ay süresince takip edilen hastaların BUN, kreatinin, açlık kan şekerlerinin, lipidlerin (total kolesterol, LDL kolesterol, VLDL kolesterol, HDL kolesterol, trigliserit) ferritin, total protein, albumin, folik asit, B12 vitamin, PTH, Ca, P ve hemoglobin değerleri dosya kayıtlarından 6 aylık verilerin ortalama değerleri ve CRP, PCT, fibrinojen, sedimentasyon, homosistein değerleri ise kesitsel olarak hastaların HD grubunda hemodiyaliz öncesi, PD grubunda açlık kan örneklerinden elde edildi. Atrosklerotik kalp hastalığı hastaların geçirmiş oldukları koroner operasyonlar, geçirilmiş miyokard infarktüsü, ekokardiyografi ve elektrokardiyografi ile tespit edildi. Her üç gruptaki kişilerin cinsiyet ve yaş dağılımı ile HD ve PD grubundaki hastaların diyaliz süreleri ve diyabet sıklığı arasında istatiksel anlamlı farklılıklar bulunmadı. Ancak gruplar arasında PD hastalarında daha belirgin dislipidemi ve inflamasyon olduğu ayrıca PD hastalarının daha obez oldukları tespit edildi. Genel popülasyonda ASKH risk faktörlerinden hiperkolesterolemi ve obezite PD grubunda belirgindi. Fakat istatiksel anlamlı olmasa da ASKH sıklığı HD grubunda daha fazlaydı. Bu bulgular KBY olan hastalarda dislipidemi ve obezitenin ASKH riski açısından genel popülasyona göre farklı51 bir durum oluşturmaktaydı. Ayrıca HD grubuna göre PD grubunda inflamatuar durumun daha belirgin olmasına karşın yeni bir inflamatuar marker olan PCT'nin HD grubunda PD grubuna göre istatiksel anlamlı olmasa da ASKH olanlardaki ortalama değerleri daha yüksekti. Çalışmamızın sonucunda PD grubunda bulunan hiperkolesterolemi, obezite ve inflamasyona rağmen HD grubunda ASKH'nın daha fazla olduğu ve bunun da en önemli sebebinin malnütrisyona bağlı olabileceği kanısına vardık. Ancak bulguların istatiksel anlamlılık göstermemesi hasta popülasyonumuzun azlığından kaynaklanmış olabileceği ve geniş serili bir çalışma ile bu sonuçların netlik kazanacağını tahmin etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
52 VII-SUMMARY The mortality and morbidity of atherosclerotic heart disease in patients with chronic renal failure is signifantly higher when compared to the general population. Cardiovascular events, thus, contribute relevantly to the mortality observed in chronic renal failure. The risk factors concerning ASHD in the general population differ in patients with CRF, considering that dialysis programs/treatment, as indicated by many studies may actuary agravate, and or cause ASHD. In this study we compared the probable risk factors contributing to ASHD in both PD and HD patients compared to the general population. The study was performed in three groups, being HD, PD and the control group. The hemodialysis group consisted of 71, the peritoneal dialysis of 43 and the control group of 3 1 people. The mean values for BUN, creatinine, fasting glucose, lipids (total cholesterol, LDL, VLDL, LDL, HDL, TG) total protein, albumin, ferritin, folic acid, vitamin B12, PTH, Ca, P and hemoglobin in the dialysis group were retrospectivley calculated from parameters obtained over a 6 month period whilst values for CRP, PCT, homocysteine, sedimentation and fibrinogen were cross-sectionaly obtained before hemodialysis or as fasting levels in the PD group respectively. ASHD was diagnosed by previous medical history of coronary events, ECG and echocardiography. Age and sex proportions in all three groups when compared to the diabetes prevelans and duration in HD and PD patients was not found to be statistically significant. Dyslipidemi and inflamation though were found to be more prominent in the PD group as was obesity. Of the ASHD risk factors accepted for the general population; hipercholesterolemia and obesite were marked in the PD group. Morover, even though not statistically significant, the prevelance of ASHD was found to be greater in the HD population. These findings presented a different situation regarding obesity and dyslpidemia as ASHD risk factors in the CRF patient compared to the general population.53 Mean values for PCT, a new inflamatuar marker, though not statistically significant were higher in the HD group when compared between ASHD patients although generally infalmatuar markers were more prominent in the PD group. Concluding our study, although hipercholesterolemia obesite and inflamation were of greater prevelance in the PD group ASHD prevailed in the HD group. This difference we believe may be caused in part from other contributing factors such as malnutrition. Although our findings were not statistically significant, this may have resulted from the poulation size, thus we predict that a larger scale study may present us with decisive results.