İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi acil serviste hemodiyaliz endikasyonu konulan hastaların demografik ve klinik özellikleri
Characteristics of patients requiring diaylsis at emergency department
  1. Tez No: 536233
  2. Yazar: MELEK AKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Akut böbrek hasarı (ABH) ve kronik böbrek hastalığı (KBH) mortaliteleri yüksek hastalıklardır. Hemodiyaliz, ABH'da ve son dönem böbrek yetersizliği hastalarında çok önemli bir tedavi yöntemidir. İlk kez hemodiyaliz tedavisi uygulanılan hastaların etyolojileri, laboratuvar ve klinik durumları ile mortaliteleri ve mortaliteyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. MATERYAL VE METHOD: Retrospektif olarak yapılan çalışmaya hastanemiz acil servisine başvuran ve hemodiyaliz ünitesinde, 1.1.2017-1.1.2018 tarihleri arasında ilk kez hemodiyalize alınan hastalar alındı. Hastaların demografik özellikleri, diyalize alınmaya başlandıkları ilk güne ait laboratuar tetkikleri hasta veri sisteminden bulundu. Diyaliz tedavisine başladıktan sonraki 30 gün sonunda hastaların sağ kalımı araştırıldı. Yaşayan hastaların renal durumları, ölen hastaların ölüm sebepleri saptandı. Hastalar demografik, klinik ve laboratuar verileri, diyaliz endikasyonları, 30 günlük sağ kalımları açısından değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların %62,1'i erkek, %37,9'u kadın, yaş ortalaması 62,28 yıl saptandı. Hastaların en sık diyalize alınma sebepleri metabolik asidoz ve kreatinin yüksekliği(%75) idi. Damar erişim yolu olarak sıklıkla juguler venöz kateter kullanıldı. %41.1 hasta 30 gün içerisinde eksitus oldu. En sık mortalite sebebi %64,1malignite gibi altta yatan hastalıklar olduğu görüldü.İlk 30 gün içinde eksitus olan hastalar daha yaşlı idi. Eksitus olan hastaların geliş muayenelerinde genel durum bozukluğu, bilinç bulanıklığı olan, cilt turgoru azalmış veya periferik ödemi olan ve kreatinin değerleri daha düşük bulunan hastalar olduğu görüldü. Hastaların %7,4 ü tam iyileşme, %28,4 ü diyalize ihtiyaç duymayan KBH, %64,2'si diyaliz hastası olarak taburcu olmuştur. SONUÇ: Acil servise başvuran ve ABH saptanan pek çok hasta anüri, hipervolemi, hiperpotasemi ve üremik bulgular nedeniyle hemodiyalize alınmaktadır. Bu hastaların otuz günlük mortalite oranları yaklaşık %40 olup en sık mortalite sebebi %64 ile malignite gibi altta yatan hastalıklardır. Çalışmamızın retrospektif olması ve acile başvuran ABH tanısı alan hastaların ek hastalıklarının çeşitliliği düşünüldüğünde, ABH tanılı ve ilk hemodiyaliz alan hastalarda daha fazla ve daha spesifik hasta gruplarında prospektif ve randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: Acute kidney injury (AKI) and chronic kidney disease (CKD) have high mortality. Hemodialysis is a important treatment in patients with ARF and end-stage renal disease. We aimed to compare the etiologic, laboratory and clinical status and mortality rates of patients who underwent hemodialysis for the first time, as well as to determine the factors impacting mortality. MATERIAL AND METHOD: 95 patients who apply to emergency room and underwent hemodialysis for the first time in our hemodialysis unit between 1.1.2017-1.1.2018 were enrolled in the retrospective study. The demographic characteristics of the patients and the laboratory tests of the first day they were taken for dialysis were found in the patient data system. We investigate the survival rate of the patients after 30 days of dialysis treatment. Kidney disease status of living patients and causes of death of the dead patients were determined. The patients were evaluated in terms of demographic, clinical and laboratory data, dialysis indications, for 30 days survival. RESULTS: %62,1 of patients were male and 37,9% were female and mean age was 62,28 years. Metabolic asidosis ank creatinine increase (75%) were the most cause of dialysis. Juguler venous catheter was most used way. 41,1% of patients died in 30 days. The most common cause of death was underlining concomitant illness(64,1%). The patienst who died in 30 days was elderly and their first physical examination was general condition disorder, unconsciousness, decreased skin turgor or increased peripheral edema, low creatinine was obtained. 7,4% of patient were recovered completely, 28,4% of patients had chronic renal disease without any RRT, 64,2% of patients were dialysis patients at the discharge from hospital. CONCLUSION: Most of patienst who access to emergency room, because of anuria, hypervolemia, hyperpotasemia and uremic symptoms, is taken to hemodialysis. These patients have approximately 40% mortatlity rate in 30 days survival, and most couse of mortality is underlining concomitant diseases. When considered, patients who diagnosed AKI also suffer from several comorbid disease and the present study is retrospective, we need prospective and randomise studies which analyze more spesific groups of patients who have AKI and underwent to first hemodialysis.