Kronik böbrek yetmezlikli diyaliz hastalarında anemi ve nedenleri
Anemia in chronic renal failure patients with dialysis
  1. Tez No: 678286
  2. Yazar: ARZU YAZAL ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Anemi son dönem böbrek yetmezliğinde sık karşılaşılan bir sorundur. Eritropoetin yapımının yetersizliği, demir eksikliği, hiperparatiroidi, enfeksiyonlar, aluminyum birikmesi , kan kayıpları, diyaliz yetersizliği, diyaliz ile vitamin kayıpları ve kullanılan ilaçlar en sık karşımıza çıkan anemi nedenleridir. Çalışmaya hastanemizin Nefroloji bölümünde takip edilmekte olan 27'si kız, 22'si erkek toplam 49 hasta alındı. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 12,65±4,78 yıl, yaş dağılımı (0,16-20) idi. 35 hasta periton diyalizi, 14 hasta hemodiyaliz programında idi. Hastalarımızda KBY etiyolojisi olarak en sık % 28,5 ürolojik problemler, %24,5 primer glomeruler hastalıklar saptandı. Hastaların %75'inde Hb 11 g/dl'den düşüktü. Anemik olan ve olmayan hastalar arasında diyaliz süresi, retikülosit, ferritin, SD, TDBK, TS, iPTH, üre, cre, CRP, EPO dozu, serum aluminyum düzeyi, ACEİ kullanma açısından istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı. Diyaliz tipi ile anemi arasındaki ilişki araştırıldığında, diyaliz gruplarında anemi belirteçleri ve anemi gelişimini etkileyen faktörlerden Hb, Hct, MCV, retikülosit, SD, TDBK,TS, iPTH, üre, cre, CRP, EPO dozu, serum aluminyum düzeylerinin her iki grupta da farklı olmadığı görüldü. Hastaların %22,4'ünde demir yüklenmesi tesbit edildi. Depo demiri yüksek bulunan hastaların hemen tümü hemodiyaliz tedavisi gören ve parenteral demir tedavisi alan hastalardı. Demir alan hastaların Hb ortalamaları, demir almayan hastalardan ve parenteral demir alan hastaların Hb ve ferritin ortalamaları, ağızdan demir alanlardan yüksek bulundu. Depo demiri ile Hb arasında istatistiksel olarak anlamlı olmayan bu ilişki KBY anemisinin kontrolünde depo demirinin 500-1000 ng/ml arasında tutulmasının yararını destekleyen bir bulgu olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Anemia is a common problem in end-stage renal disease. Inadequate production of erythropoietin, iron deficiency, hyperparathyroidism, infections, aluminum accumulation, blood losses, insufficient dialysis, loss of vitamins by dialysis, and drugs used are the most common causes of anemia. A total of 49 patients, 27 girls, and 22 boys, who were being followed up in the Nephrology department of our hospital, were included in the study. The mean age of the patients was 12.65±4.78 years (range 0.16-20 years). 35 patients were in the peritoneal dialysis program and 14 patients were in the hemodialysis program. The most common etiologies of chronic renal failure were urological problems in 28.5% and primary glomerular diseases in 24.5% of patients. Hemoglobin was lower than 11 g/dl in 75% of the patients. There was no statistically significant difference between anemic and non-anemic patients in terms of dialysis time, reticulocyte count, ferritin, SD, TDBC, TS, iPTH, urea, creatinine, CRP, serum aluminum level, EPO dose, and ACEI use. The relationship between dialysis type and anemia was investigated, anemia markers and factors affecting the development of anemia (Hb, Hct, MCV, reticulocyte, SD, TDBK, TS, iPTH, urea, creatinine, CRP, EPO dose, serum aluminum levels) were not different in both groups. Iron overload was detected in 22.4% of the patients. Almost all of the patients with high ferritin were patients on hemodialysis and were receiving parenteral iron therapy. The mean Hb levels were higher in the patients receiving iron supplementation. The mean Hb and ferritin levels were higher in the patients receiving parenteral iron than oral iron. This relationship between ferritin and Hb can be considered as a benefit of keeping ferritin levels between 500-1000 ng/ml in the control of anemia in chronic renal failure.