Magnetik alanların Na/K-ATPaz enzim aktivitesi, MDA ve GSH düzeylerine etkisinin araştırılması
Investigation of magnetic fields effects on Na/K-ATPase, MDA and GSH levels
  1. Tez No: 107727
  2. Yazar: CEMİLE TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET GÜRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü BİYOKİMYA(TIP)Anabilim Dalı Y.Lisans Tezi / KONYA-2001 Cemile TOPÇU Danışman Doç.Dr. Mehmet GÜRBÎLEK Magnetik Alanların Na/K-ATPaz Enzim Aktivitesi, MDA ve GSH Düzeylerine Etkisinin Araştırılması Bu çalışmada MR' in lipid peroksidasyonu, glutatyon ve Na/K-ATPaz üzerindeki etkilerini görmek amacıyla, MDA, GSH düzeyleri ve Na/K-ATPaz aktivitesi ölçülmüştür. MR' dan önce ve sonra alınan kan örneklerinde ölçülen parametrelerin ortalama ± standart sapma değerleri verilmiştir, sırasıyla; MDA: 5,89 ± 1,75 nmol/ml; 6,23 ± 2.78 nmol/ml, GSH: 4,25 ± 1,45 mmol/gHb ; 4,07± 1,54 mmol/gHb, Na/K-ATPase:2.90 ± 2.22 ]umol.mgprt.lO min“ \ 2,39 ± 1,67 jumol.mgprt.10mm”1 (grup 1),MDA:5,44 ±1.68 nmol/ml ; 6,32 ±4.18 nmol/ml, GSH:4,44 ± 1,45 mmol/gHb ; 4,25 ± 1,58 mmol/gHb, Na/K-ATPase:2,76 ± 1,70 nmol.mgprt.10 min“1 ; 2,49 ± 2,02 ı^mol. mgprt.10 min”1 (grup 2). MR uygulamasından önceki ve sonraki değerler arasında istatistiM olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>0,00). 40
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü BİYOKİMYA(TIP) Anabilim Dalı Y.Lisans Tezi / KONYA-2001 Cemile TOPÇU Danışman Doç.Dr. Mehmet GÜRBİLEK Investigation of Magnetic Fields Effects on Na/K -ATPase, MDA and GSH Levels To see the effects of magnetic fields on lipid peroxidation, glutation and Na/K - ATPase enzyme we measured MDA, GSH level and Na/K -ATPase enzyme activity on the people, was taken blood for aplication before the MRI and after the MRI. Measurement statistical analysis was performed and the results were given with mean ± standart deviation. MDA:5,89 ± 1,75 nmol/ml; 6,23 ± 2.78 nmol/ml, GSH: 4,25 ± 1,45 mmol/gHb ; 4,07+ 1,54 mmol/gHb, Na/K-ATPase : 2.90 ± 2.22 |umol.mgprt.lO min“1 ; 2,39 ± 1,67 umol.mgprt.10 min 1(groupl),MDA:5,44 ±1.68 nmol/ml ; 6,32 ± 4.18 nmol/ml, GSH:4,44 ± 1,45 mmol/gHb ; 4,25 ± 1,58 mmol/gHb, Na/K-ATPase:2,76 ± 1,70 umol.mgprt.10 min”1 ; 2,49 ± 2,02 umol.mgprt.10 min^group 2). Differences between before the MRI and after the MRI values are not statistically significant (p>0,00). 41