Tip 2 diabetik hastalarda okside LDL ile antioksidan savunma sistemi arasındaki ilişki
The Relationship between oxidized LDL and antioxidant defence systems in type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 107726
  2. Yazar: AYGÜL BAKSU ULUOCAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE KÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
6. ÖZET Diabetes mellitus; insüline bağımlı diabet ve insüline bağımlı olmayan diabet diye iki şekilde belirir. Hastalık, yarattığı komplikasyonlar açısından çok önemlidir. Bu komplikasyonlann başında kardiyovasküler hastalıklar gelmektedir. Komplikasyonların oluşum mekanizmaları üç başlıkta toplanabilir: 1- Diabette oksidan stres artmıştır. Çünkü, glukoz otooksidasyonu ve protein glikasyonu esnasında serbest oksijen radikallerinin oluşumu artmıştır. Bu oksijen radikalleri LDL oksidasyonunu kolaylaştırır. 2- Antioksidan savunma sistemleri diabette azalmıştır. 3- Küçük, yoğun LDL partiküllerinin özellikle insüline bağımlı olmayan diabette oksidatif modifikasyonu yatkınlığı artmıştır. 72Bu çalışmada, yukarıdaki veriler ışığında, okside LDL ile antioksidan savunma sistemi arasındaki ilişki incelendi. 70 Tip 2 diabetik hasta ve 20 sağlıklı kontrol grubu kullanıldı. Ölçümlerde okside LDL de; kontrol ve hasta grubu arasında çok ileri düzeyde anlamlı farklılık saptandı ( p< 0.001 ). Hasta değerleri daha yüksek idi Glutatyon ve SOD değerleri de kontrol ve hasta grupları arasında çok ileri düzeyde anlamlı farklı bulundu ( pO.001 ). Hasta değerleri daha düşük idi Glutatyon peroksidaz değerleri hastalarda daha yüksek olmak üzere iki grupta çok ileri düzeyde anlamlı farklı bulundu ( p< 0.001 ). Vitamin kullanan hastalar ve kontroller arasında ileri düzeyde anlamlı farklılık bulundu ( p< 0.01 ). Sonuç olarak; diabetik hastalarda yüksek glukozun yarattığı oksidatif stres sonucu, LDL oksidasyonunun arttığı ve SOD, glutatyon, gibi antioksidanların azaldığı, glutatyon peroksidazın ise vitamin kullanan hastalarda azalmadığı saptandı. 73
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY THE RELATIONSHIP BETWEEN OXIDIZED LDL AND ANTIOXIDANT DEFENCE SYSTEMS IN TYPE 2 DIABETIC PATIENTS Diabetes Mellitus exists in two forms, the first one is called insuline -dependent, and the other is non-insuline dependentThe disease is very important with respect to its complications. The most serious of these complications is the cardiovascular ones. The existence mechanism of the complications can be expressed in the following three groups: 742. The antioxidant defence system is reduced in diabetes. 3. The tendency to oxidative modification of small and massive LDL particles (whose tendencies were typically determined in NDDM) is high. In this study; the relation between oxide LDL and the antioxidant system was investigated, considering the above information. 70 type II diabetic patients and 20 healthy people; as control group; were examined.