Tiroid kanserli hastalarda, lökosit O6 metil guanin DNA metil transferaz aktivitesinin tayini
  1. Tez No: 107745
  2. Yazar: YILDIZ DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Glutatyon S-transferaz (GST) tarafından nıetabolize edilen alkilleyici maddeler, mutajenik DNA ürünleri oluşturarak kanser etyolojisinde önemli rol oynarlar. Bir DNAonarım enzimi olan O6 -methylguanin DNA methyltransferaz (O6-MGMT) bu mutajenik DNA ürünlerini onarır. Diğer taraftan insanlarda bu enzimin aktivitesi, alkilleyici madde bazlı anti-kanser ilaçlara karşı tümör direnci ile koreledir. Tiroid kanserli hastalarda GST ve O6-MGMT aktiviteleri hakkında literatürde hiç bir veri yoktur. Bu tez çalışmasında papiller tiroid kanserli hastalarda ve sağlıklı kişilerde lökosit GST ve O MGMT aktiviteleri ölçüldü. Kontrol grubunda; GST aktivitesinin erkeklerde kadınlara göre daha yüksek olduğu ve erkeklerde yaşla birlikte azalırken kadınlarda değişmediği belirlendi. GST ve O6-MGMT aktiviteleri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Hem kontrol hem de hasta gruplarında O6-MGMT aktivitesinin kadın ve erkeklerde yaşla ilgili olarak değişim göstermediği belirlendi. Bu veriler tiroid kanseri olgularında artmış GST ve O6-MGMT aktivitelerinin tiroid kanserli hastaların genel olarak kemoterapiye gösterdiği dirençle ilgili olduğunu düşündürdü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alkylating agents, which are metabolized by glutathione-S transferase, have an important role in the etiology of cancer by forming mutagenic DNA adducts. DNA repair protein, O -methylguanine DNA methyıtransferase, repairs these mutagenic DNA adducts and its activity is correlated with the resistance of human tumors to alkylating agent-based anti-cancer drugs. Hovvever little is known about GST and O6 -methylguanine DNA methyıtransferase activities in patients with thyroid cancer in vivo. We measured activities of GST and O6-methylguanine DNA methyıtransferase in the leukocytes fronı patients vvith papillary thyroid carcinoma and healthy controls. GST activity was significantly higher in men than in women, and it was negative correlated vvith age in men vvhereas it was unchanged in women in the control group. Both GST and O6 -methylguanine DNA methyltransferîîse activities were significantly increased in the patient group. There were no age and sex-rela ted changes in the O6 -methylguanine DNA methyıtransferase activity in both the control and patient groups. These results suggest that leukocyte GST and O6 methylguanine DNA methyltransferase activities were increased with thyroid cancer. This may be related to the resistance to chemotherapy exhibited by patients vvith thyroid cancer.