Tiroid kanseri hastalarında I-131 ablasyon tedavisinin tam kan sayımına etkisi
The effect of I-131 ablation treatment on complete blood count in thyroid cancer patients
- Tez No: 834340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA KILIÇ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Radyoaktif iyot-131 (RAİ) tedavisi kemik iliğinde supresyona neden olabilmektedir. Bu çalışmada, RAİ total tiroidektomi ve 6. aydaki hemoglobin (hb) düzeyi, lökosit, trombosit ve lenfosit sayıları karşılaştırılacaktır. İyi diferansiye tiroid kanseri tanılı total tiroidektomi olmuş ve 50-200 mCi RAİ tedavisi almış 97 hasta (76 kadın, 21 erkek) çalışmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif dönemde ve tedavi sonrası altıncı ayda bakılan hemoglobin düzeyi, lökosit, trombosit ve lenfosit sayıları retrospektif olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Radioactive iodine-131 (RAI) treatment may cause suppression in the bone marrow. In this study, hemoglobin levels, leukocyte, thrombocyte and lymphocyte counts will be compared before total thyroidectomy and 6 months after RAI treatment. 97 patients (76 females, 21 males) with a diagnosis of well-differentiated thyroid cancer who had undergone total thyroidectomy and received 50-200 mCi RAI treatment were included in the study. Hemoglobin levels, leukocyte, thrombocyte and lymphocyte counts of the patients in the preoperative period and in the sixth month after the RAİ treatment were compared retrospectively.