Serum ve idrar neopterin düzeylerinin yüksek basınçlı sıvı kromatografisi yöntemi ile ölçümü ve klinik önemi
The Measurement of serum and urine neopterin levels by high performance liquid chromatography and clinical use
  1. Tez No: 107744
  2. Yazar: MUNZER AL-RAŞED
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKER KUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Neopterin, insan monosit ve makrofajlarından interferon-y aracılığı ile salınan, biyolojik fonksiyonu tam olarak anlaşılamamasına rağmen, uyarılmış hücresel immün yanıtın özgül olmayan bir biyokimyasal belirteci olduğu bilinmektedir. Neopterin ölçümü için değişik yöntemler denenmesine rağmen pratik ve sensitif olması nedeniyle günümüzde sıklıkla flüoresan detektör kullanılarak HPLC ile yapılmaktadır. Bu çalışmada da flüoresans detektör, Cıs 4.6 jım reverse-phase kolon kullanılarak ölçüm yapılmış ve değişik denemelerden sonra en uygun mobil fazın 6.4 pH 0.015 mol/L fosfat tampon olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda tekrarlanabilirlik sonuçları gün içi %1. 4-3.2, günler arası ise %0.9-3.5 verim sonuçlarının ise %92. 6-96.9 arasında ve 0-500 nmol/L neopterin konsantrasyonlarında lineer olduğu tespit edilmiştir. Otoimmun hastalık olan Behçet hastalarının (n=74) serum neopterin düzeylerinin 7.73 ± 3.92 nmol/L saptanırken kontrol grubunda (n=17) 4.62 ± 1.66 nmol/L saptandı. Serum neopterin, eritrosit sedimantasyon hızı ve lökosit düzeyleri Behçet hastalarında anlamlı yüksek saptanırken her üç parametreninde birbirleri ile arasında pozitif korelasyon gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Neopterin, is released from human monocyte and macrophages in response with interferon-y. Although its biological function is not understood yet, its considered a nonspesific biochemical marker of activated cellular immune response. Diferent methods were studied for the measurement of neopterin the practical and sensitive HPLC method using fluorescence dedector is frequently used today. In this study neopterin was measured using fluorescence dedector and C18, (250 x 4.6 um I.D) reverse-phase column and the optimum conditions for the mobile phase were determined as 0.015 M phosphate buffer, (PH 6.4). Within-day precision was 1.4-3.2%, between-days precision was 0.9-3.5%. Recovery was found 92.6-96.9% and the assay linearity between 0-500 um/L concentration. Serum neopterin level of patients with Behcet's disease were determined as 7.73±3.92 nmol/L,and in control group (n=17) 4.62±1.66 nmol/L. Serum neopterin levels, Erythrocyte.Sedimantation Rate (ESR) and Leukocyte count was found significantly higher in patients with Behcet's disease compared with control group and a positive correlation was found in these three parameters.