Çeşitli kaynaklardan izole edilen stafilokok suşlarının koagülaz özelliğinin tavşan ve insan plazması ile denenmesi ve aynı suşların penisilinaz aktivitesi ile metisilin dirençlilik oranları
Testing of coagulase activity using rabbit and human plasma in various strains of staphylococci isolated from different sources, and also their penicillinase activity and proportion of resistance to metisillin
  1. Tez No: 22376
  2. Yazar: SHOHREH AFSHAR YAVARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ TÜRET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
-22- OZET Bu çalışmada çeşitli klinik Örneklerden izole ettiğimiz 100 stafilokok susuna, patojenite kriteri olarak en yaygın kullanılan koagülaz testini uyguladık. Tavşan ve insan plazmaları ile ayrı ayrı koagülaz (serbest koagülaz) ve kümeleştirici faktör (bağlı koagülaz) testi uyguladığımızda, serbest koagülazda tavşan plazması ile %72, insan plazması ile %70 oranında, bağlı koagülazda ise tavşan plazması ile %76, insan plazması ile %73 pozitiflik saptadık. İnsan plazmasına fazla bir üstünlük sağlamayan tavşan plazmasının teminindeki güçlük nedeniyle kulanılmadığı takdirde hatalı bir sonuca sebebiyet vermeyeceği ortaya çıkmıştır. Aynı stafilokok suşlarında, penisilinaz aktivitesinin oranını saptamak için yaptığımız cefinaz disk yönteminde, 100 stafilokok susunun 78'nin (%78) penisilinaz pozitif olduğunu bulduk. Penisilinaz yapan suşların oranını, koagülaz pozitiflerde %91.6 koagülaz negatiflerde %42.8 olarak saptadık. Heterorezistans göstergesi olarak kabul edilen metisilin rezistanlığını (MR) araştırdığımızda, 100 stafilokok susunun 36'sını (%36) MRS olarak saptadık. MRS suşlarının %77.7'sinin koagülaz pozitif oluşu patojen stafilokoklar arasında metisilin direncin giderek arttığının göstergesidir. Bütün bulgularımız, stafilokokların gerek hastane ortamında gerekse hastane dışında çok yaygın ve tedavisi güç bakteriler olduğunu, sorunun giderek büyük boyutlara eriştiğini bir kez daha vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
-23- SUMMARY Testing of Coagulase Activity using rabbit and human plasma in Various Strains of Staphylococci Isolated from Different Sources, And also their Penicillinase Activity and Proportion of Resistance to Metisillin. In this study, we applied coagulase test as the most common test used as the pathogenity criteria to 100 staphylococcus strains which we isolated from various clinical samples. We performed coagulase ( Free coagulase ) and clumping factor( Band coagulase ) tests using both human and rabbit plasma. In free coagulase test, we found 70% positive results with human plasma and 72% positive results with rabbit plasma. In band coagulase test we found 76% positive results with rabbit plasma and 73% positive results with human plasma. With these results, we suggest that because it is difficult to find rabbit plasma whenever needed, there will be no difference if human plasma is used instead of rabbit plasma. Penicillinase activity is also tested with the same staphylococcus strains using cefinase disc method where 78% were penicillinase positive. 91.6% of coagulase positive strains, and 42.8% of coagulase negative strains were penicillinase positive. When methicillin resistance which is accepted as heteroresistance, was examined 36% of strains were methicillin resistant. 77.7% of methicillin resistant (MR) strains were coagulase positive. Because-24- of this, we think that methicillin resistance among pathogen staphylocci is growing rapidly. All our results show that staphylococci are found widely both in hospitals and outside of the hospitals which are difficult to eliminate and they become more important by the passing time.