Çeşitli hasta grubu ve sağlıklı kişilerden izole edilen viridans grubu streptokoklarda antibiyotik direncinin araştırılması
Antibiotic resistance of viridans group streptococci isolated from different patients groups and healthy persons
- Tez No: 107760
- Danışmanlar: PROF.DR. BETİGÜL ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi Hematoloji-Onkoloji ve Yoğun Bakım Servislerinde yatan hastalar ile sağlıklı erişkin ve çocukların boğaz salgılarından izole edilen 219 viridans grup streptokok susunda penisilin ve diğer antibiyotiklere direnç araştırılmıştır. Bu amaçla izole edilen suşların agar dilüsyon yöntemiyle penisilin için MİK'ları saptanmış ayrıca suşların dokuz farklı antimikrobik maddeye direnç disk difüzyon yöntemiyle araştırılmıştır. Çalışmamızda yüksek düzey penisilin direnci yoğun bakım grubunda %26 oranıyla en yüksek saptanırken lösemili çocuklarda %16 bulunmuştur. Onkoloji grubu ile sağlam çocuk grubundaki yüksek düzey dirençli suşların oranı %10 olarak saptanmıştır. Sağlam yetişkinlerde ise yüksek düzey dirence rastlanmamıştır. Toplam penisilin direnci ele alındığında en yüksek direnç %58 oranıyla yoğun bakım grubunda ye daha sonra sırasıyla sağlam çocuk grubunda %56, lösemili çocuk grubunda %50, onkoloji grubunda %42 ve sağlam yetişkin grubunda %24 olarak saptanmıştır. Sağlam yetişkinlerde yüksek düzey penisilin direnci saptanmaması dışında toplam penisilin direnci ve yüksek düzey penisilin direnci açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Disk difüzyon yöntemiyle tüm gruplarda vankomisine dirence rastlanmazken en yüksek direnç oranları ko-trimoksazol, tetrasiklin, eritromisin ve seftriakson için 40sırasıyla %60, %58, %44 ve %41 olarak saptanmıştır. Ofloksasine %27, klindamisine %16 oranında direnç saptanmış olup, levofloksasin ve kloramfenikol için direnç oranları %10'un altında saptanmıştır. Agar dilüsyon yöntemi ile penisiline dirençli olarak belirlenen suşların %76'sı tetrasikline ve ko-trimoksazole, %73'ü seftriaksona, %60'ı eritromisine, %30'u ofloksasine, %28'i klindamisine, %8'i kloramfenikole ve %5'i levofloksasine de dirençli bulunmuştur. Penisiline duyarlı suşlar ise %47 ko-trimoksazole, %44 tetrasikline, %30 eritromisine, %25 ofloksasine, %16 seftriaksona, %9 levofloksasine, %6 klindamisine ve %4 kloramfenikole dirençli olarak saptanmıştır. Çalışmamızda lösemili çocuk grubunda %76, yoğun bakım, onkoloji ve sağlam çocuk gruplarında %74, sağlam yetişkin grubunda %64 ve tüm gruplarda ortalama %72 oranında iki veya daha fazla antibiyotiğe çoğul dirence rastlanmıştır. Çoğul dirençli suşların sıklığı açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p> 0,05). Tüm gruplar ele alındığında üç veya daha fazla antibiyotiğe çoğul dirençli suşların oranı %54 olarak saptanmıştır. Yaptığımız çalışmada viridans grubu streptokoklarda antibiyotik direncinin önemli bir sorun olduğu gözlenmekle birlikte, sağlam çocuk grubunda onkoloji, yoğun bakım ve lösemili çocuk gruplarına yakın oranlarda saptadığımız yüksek oranlardaki antibiyotik direnci dikkat çekicidir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Antibiotic resistance of viridans group streptococci isolated from different patient groups and healthy persons. In this study, resistance to penicillin and various other antimicrobial agents was investigated in 219 viridans streptococci recovered from pharyngeal secretions of haematology.onkology and intensive-care unit patients and of healthy adults and children. Penicillin MIC's were detected with agar dilution method and resistance to other nine different antibiotics were investigated with disc diffusion method. High level penicillin resistance was most frequently (%26) detected in patient's isolated from intensive care unit (ICU), whereas this rate fell to 16% in children with leukaemia, to 10 % in healthy children and oncologic patients. High level penicillin resistance was not observed in healthy adults. The highest penicillin resistance (both high and low level) was observed in isolates from ICU patients (58%), which was followed in decreasing order by isolates from; healthy children (56%), children with leukaemia (50%), oncologic patients (42%), and healthy adults 42(24%). No significant differences among the different groups was observed, except the healthy adult-group, showing no high level penicillin resistance at all. By using the disc diffusion method, no vancomycin resistance was detected in anyone of the groups, whereas high resistance rates like 60, 58, 44, 41, 27 and 16 % was detected for co-trimoxazole, tetracycline, erythromycin, ceftriaxone, ofloxacin and clindamycin, respectively. Resistance rates lower than 10% was detected for both of the levofloxacin and chloramphenicol. Of those strains found out to be resistant to penicillin by agar dilution method; 76, 73, 60, 30, 28, 8 and 5 % were also resistant to tetracycline and co- trimoxazole, ceftriaxone, erythromycin, ofloxacin, clindamycin, chloramphenicol and levofloxacin, respectively. On the other hand, 47,44,30,25,16,9,6 and 4 % of the penicillin-susceptible strains were resistant to co-trimoxazole, tetracycline, erythromycin, ofloxacin, ceftriaxone, levofloxacin, clindamycin and chloramphenicol, respectively. In this study, multi-drug resistance (resistance to two or more antibiotics) was observed in 76% of strains from children with leukaemia, 74% of strains recovered from oncologic patients, from healty children and from ICU patients, 64% of strains recovered from healty adults, averaging 72%. No significant differences were observed among the groups with respect to multi-drug resistance (p>0.05). Fiftyfour percentage of the total (219 strains) were resistant to three or more drugs. In this study, the antimicrobial resistance in viridans streptococci had evolved seems to be an important problem. The similar resistance rates observed in healthy children and oncology, ICU and children with leukaemia groups that need further vigilance. 43