Hastanede yatan baş ve boyun kanserli hastalara uygulanan radyoterapinin hastaların beslenme durumları üzerine etkisi ve beslenme desteğinin önemi
The Effect of radiotherapy on nutrition support on patients hospitalised for head nad neck carcinoma
  1. Tez No: 107792
  2. Yazar: ÖZLEM ÜRPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN, PROF. DR. SEMİH AYDINTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Oncology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Ürpek, Ç.Ö., Hastanede yatan baş ve boyun kanserli hastalara uygulanan radyoterapinin hastalann beslenme durumları üzerine etkisi ve beslenme desteğinin önemi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2001. Bu araştırma, enteral ve total parenteral beslenme desteğinin radyoterapi alan baş ve boyun kanserli hastaların antropometrik, klinik ve biyokimyasal bulgularına olan etkilerini belirlemek amacıyla Kasım 1999-Mayıs 2000 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Radyasyon- Onkolojisi Kliniğinde toplam 32 hasta (9 kadtn, 23 erkek) üzerinde planlanıp yürütülmüştür. Çalışmaya katılan hastalann 21 1 (%65.6) larinks, 6'sı (%18.8) nazofarinks ve 5'i (%15.7) servikal özefagus kanserlidir. Hastaların %25'inin ailesinde birinci derece yakınlarında kanser öyküsü olduğu, hastaların %68.7'sinin hastalık öncesi sigara içtikleri öğrenilmiştir. Hastalann %56.2'sine tek başına radyoterapi, %43.8'ine radyoterapi ve cerrahi müdahale birlikte uygulanmıştır. Radyoterapi hastalann %50'sine 4, %21.8'ine 5 ve %28'ine ise 6 hafta süreyle uygulanmıştır. Radyoterapi uygulamaları süresince hastalarda bulantı ve kusma gibi semptomlar 4.3-2.7 misli, boğaz yanması, yutma güçlüğü, koku ve tat alma kayıpları ve anoreksiya gibi semptomlar da 1.0- 4.0 misli artarak izlenmiştir. Radyoterapi süresince hastaların % 77.1 'ine (25 kişi) enteral, %15.7'sine (5 kişi) total parenteral beslenme uygulanmış olup, sadece 2 hasta bu süre içinde normal besinle beslenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ürpek, Ç.Ö., The effect of radiotherapy on nutrition status and the importance of nutrition support on patients hospitalised for head and neck carcinoma. Hacettepe University Institute of Health Sciences Nutrition and Diet Programme, Ankara 2001. This study was done to investigate the importance of enteral and parenteral nutrition on antropometric, clinical and biochemical changes of patients with head and neck cancer having radiotherapy. A total of 32 patients (9 female, 23 male), 21 patients (65.6%) having larynx cancer, 6 patients (18.8%) having nasopharynx cancer and 5 patients (15.6%) having cervical eosophagus cancer included in the study. 25 %of patients had history of carcinoma in their first degree relatives. 68.7% of patients smoked before the diagnosis. Radiotherapy alone is applied to 56.2% of patients, radiotherapy and surgery together is applied to 43.8% of patients. Radiotherapy is applied for 4 weeks to 50 % of patients, 5 weeks to 21.8% of patients and 6 weeks to 28% of patients. During therapy nausea and vomiting is increased to 4.3 and 2.7 times respectively, sore throat, dysphagia, failure in smelling and tasting and anorexia increased to 1 to 4 folds. During the duration of radiotherapy enteral nutrition is applied to 25 patients (77.1%), total parenteral nutrition is applied to 5 patients (15.7%), only 2 patients had normal feeding.