Escherichia coli suşlarında çeşitli virulans faktörlerinin araştırılması
Investigation of different virulence factors in escherichia coli ctrains
- Tez No: 107802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN BÜYÜKBABA BORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada üriner sistem infeksiyonu etkeni olan 75 E. coli susu ile dışkı örneklerinden izole edilen 75 E. coli susunun hemolizin (a, p, y, enterohemoliz), siderofor (aerobaktin ve enterobaktin), insan A grubu, kobay, tavuk ve sığır eritrositleri ile belirlenen hemaglütinasyon patemine göre tip-1 ve P fimbriya ile kolonizasyon faktör antijeni (CFA-I ve CFA-II) taşıma ve EIA ile stabil toksin (ST) üretim özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca suşlar serotiplendirilmiş ve çeşitli antibiyotiklere duyarlılıkları incelenmiştir. İdrar yolu infeksiyonu etkeni olarak izole edilen 75 E coli susunun 36'sının (%48), dışkı izolatı olan suşların ise 18'inin (%24) incelenen hemol izinlerden en az birini oluşturduğu, aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p=0,0021). Dışkı kökenli E coli suşlarında aerobaktin üretim oranının (%96) idrar izolatlarına göre (%31) daha yüksek olduğu belirlenmiş (p=0,001) buna karşılık enterobaktin üretim özelliğinde idrar ve dışkı izolatları arasında istatistiksel fark olmadığı saptanmıştır (p=0,36). MRHA gösteren suşların oranının idrar izolatlarında %31, dışkı izolatlarında ise sadece %1,3 olduğu ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p=0,000001). MSHA oluşturma özelliğinin ise dışkı izolatlarında %51, idrar kökenli E. coli suşlarında %49 olduğu ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır (p=0,87). İdrar ve dışkı kökenli E. coli suşlarının hiç birinin stabil toksin (ST) oluşturmadığı belirlenmiştir. 67İdrar ve dışkı kökenli E. coli suşlarında denenen antibiyotiklerden biri veya daha fazlasına dirençli olan suşların oranı idrar izolatlarında %48, dışkı izolatlarında ise %13 olarak bulunduğu ve aradaki farkın ileri derecede anlamlı olduğu saptanmıştır (p=0,0000041).
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF DIFFERENT VIRULENCE FACTORS IN ESCHERICHIA COLI STRAINS In this study, colonization factor antigens (CFA-I and CFA-II) type-l and P Fimbriae in accordance with hemagglutination patterns determined by human A group, guinea pig, chicken and cattle erythrocytes, hemolysins (a, p, y, enterohemolysis), siderophores (aerobactin and enterobactin) and carrying stable toxin (ST) production properties by EIA in 75 E.coli strains isolated from urinary tract infections and in 75 E.coli strains isolated from stools of healthy persons were investigated. Serotypes and sensitivities to various antibiotics it had been also determined. It was found that 36 of 75 (48%) urinary tract isolates and 18 of 75 (24%) stool isolates had at least one of the examined hemolysins and that difference of the results in two groups was statistically significant (p=0.0021). Aerobactin production rate (96%) was found to be more higher in stool isolates than urinary tract isolates (31%) (p=0.001), but on the other hand it was determined that there was no statistical difference between urine and stool isolates in respect to enterobactin production properties (p=0.36). Among urine isolates and stool isolates MRHA rates were found to be 31% and 1.3% respectively and the difference was found statistically significant (p=0.000001), whereas MSHA rates were found to be 49% and 51% respectively and the difference was not found meaningful (p=0.87). 69Stable toxin (ST) production was not observed in investigated E.coli strains. Rates of E.coli strains being resistant against one or more of the tested antibiotics in urine and stool isolates was found to be 48% and 1 3% respectively, (p=0.0000041).