Patojen escherichia coli suşlarında siderofor ve diğer virulans faktörlerinin araştırılması ve patojenitedeki rollerinin cilt infeksiyon modeliyle gösterilmesi
  1. Tez No: 107813
  2. Yazar: MELEK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKNUR KALELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada, idrar yolu ve diğer kaynaklardan ve gaitadan soyutlanan E.coli suşlarmda siderofor ve diğer virulans faktörlerinin varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Antibakteriyel maddelere duyarlılığının test edilmesi ve sideroforlarm varlığı ile diğer virulans faktörleri ve antibakteriyel maddelere direnç arasındaki ilişki ve deneysel cilt infeksiyonu ile siderofor üretiminin patojenitedeki rolü araştırıldı. E.coli suşlarının 124'ü idrar, 37'si diğer kaynaklardan ve 51 'i gaitadan soyutlanmıştı. İdrar örneklerinin %69.4'ü, diğer örneklerin %70.3'ü ve kontrol grubu gaita örneklerinin %4 1.2' inin aerobaktin ürettiği bulunmuştur. İdrar ve diğer örneklerin kontrol grubu gaita örneklerine göre daha fazla oranda aerobaktin ürettikleri saptanmıştır (sırasıyla p=0.001 ve p=0.007). Enterobaktin üretimi ise, idrar kaynaklı suşlarda %44.4, diğer kaynaklı suşlarda %51.4 ve kontrol grubu olan gaita kaynaklı suşlarda %62.7 idi. İdrar örneklerinin kontrol grubundan daha az enterobaktin ürettiği bulunmuştur (p=0.027). Hemolizin üretimi idrar örneklerinin %33.9, diğer örneklerin %35.1 ve gaita örneklerinin %9.8'inde saptanmıştır. İdrar örneklerinin %56.5, diğer örneklerin %54.1 ve gaita örneklerinin %29.4'ünde soyutlanan E.coli susu MRHA oluşturmuştur. İdrar örneklerinin %62.1'nin, diğer örneklerin %59.5'nin ve gaita örneklerinin %66.7'sinin serum direncinin pozitif olduğu bulunmuştur. İdrar örneklerinde antibakteriyel maddelere en yüksek oranda direnç ampisiline %76.5 olarak saptanmıştır. Diğer kaynaklardan soyutlanan ve kontrol grubundaki suşlarda da ampisilin direnci sırasıyla %78.4 ve %74.5 olarak bulunmuştur. Bütün gruplarda en düşük direnç imipenem ve sefepimde saptanmıştır. İdrar örneklerinde aerobaktin üreten suşlarda direnç oranları aerobaktin üretmeyen suşlara göre daha yüksek bulunmuş ancak iki grup arasında direnç oranları istatistiksel olarak yorumlanmış fark anlamlı bulunmamıştır. Deneysel cilt infeksiyon modelinde, aerobactin oluşturan grupta enterobaktin ve aerobaktin oluşturmayan gruba göre üreyen E.coli miktarı istatistiksel olarak daha fazla bulunmuştur (p= 0.028). Sonuç olarak, özellikle sideroforlar olmak üzere çeşitli virulans faktörlerin oluşturulması patojenitede önemlidir. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, it has aimed to investigate the production of siderophores and other virulence factors in E. coli strains, isolated from urine samples and the other infection sites, and from stool cultures. Antibacterial susceptibility and the correlation between virulence factors were investigated, and clarified the role of sideropores in pathogenicity with cutenous infection model. E. coli isolates was obtained from 124 urinary samples, 37 other samples and 51 faecal samples. It has found that the production of aerobactin was in 69.4%, 70.3% and 41.2% in urinary, in the other samples and in stool, respectively. The rates were higher in uriner and the other specimens than faecal specimen (p=0.001 and p=0.007). However, the production of enterobactin was in 44.4%, 51.4% and 62.7% in urinary, in the other samples and in stool, respectively. Enterobactin production in urinary samples was lesser than faecal samples (p=0.027). Production of haemolysin was found in 33.9%, 35.1% and 9.8% in the samples. The rate of MRHA was 56.5%, 54.1% and 29.4% in the E. coli strains isolated from urine, the other and faecal specimens. Serum resistance was positive in 62.1% urine samples, 59.5% the other samples and 66.7% faecal samples. In urine specimen, ampicilline resistance was the highest (76.5%). The rates of the resistance were 78.4% and 74.5% in the strains from other samples and faecal samples. The lowest antibacterial resistance was found against imipenem and sefepim. The antibacterial resistance was higher, but not significantly, in the strains producing aerobactin. The growing of E. coli was higher in aerobactin producing groups than non- aerobactin and non-enterobactin producing groups in cutenous infection model (p= 0.028). As the result, production of various virulence factors, particularly siderophores is important in pathogenicity. 64