Influenza viruslarının tanısında kullanılan farklı yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of different assays used in detectşon of influenza viruses
- Tez No: 107808
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL BOZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET influenza viruslarından kaynaklanan hastalıklar, hafif solunum yolu hastalıklarından ölümcül viral pnömoniye kadar çeşitlilik gösterir. Ciddi hastalıklar genellikle influenza tip A ve tip B'ye bağlı olup, C tipi genellikle çocuklarda hafif solunum yolu hastalığına neden olur. İnfluenza'nın semptomatik tedavisinde ve profilaksisinde kullanılan bazı antiviral maddelerin olması, fakat kullanımlarının yaşamsal bir tehlike olmadıkça pek tercih edilmemesi, influenza viruslarının tanısı için hızlı, spesifik ve duyarlı testlerin çıkmasına neden olmuştur. Virüsün tanısı için gerekli olan örnekler burun ve boğaz sürüntüleri, nazo-faringeal aspirat, balgam ve bronkoalveolar lavaj gibi örneklerdir. Bu çalışmada, İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Viroloji ve Temel İmmünoloji Bilim Dalı laboratuvarlarımıza çeşitli kliniklerden influenza infeksiyonu şühesiyle gönderilen 92 burun sürüntü örneğinin influenza yönünden değerlendirilmesi yapılırken virus tanısında kullanılan Shell vial kültür yöntemi ve influenza hızlı tanı testini (Quidel QuickVue-Quidel, Amerika) karşılaştırmayı ve hangi yöntemin ne kadar avantajlı ve olduğunu saptamayı amaçladık. 92 örneğin 45'ine hızlı test uyguladık ve 19 (%42,22) örneği pozitif olarak saptarken, Shell vial yöntemiyle 20'sini (%44,44) pozitif olarak saptadık. Hızlı testin duyarlılığı %67 olarak belirlenirken özgüllüğü %74 olarak bulunmuştur. Ayrıca yöntemin pozitif ve negatif prediktif değerleri sırasıyla %69 ve %71 olarak belirlenmiştir. 38 adet Shell vial pozitif örneğin, immün-kaptür yöntemi ile tiplendirilmesi sonucunda dokuzu influenza B (%24), 111 A(H3N2) (%29), 13'ü (%34) A(H1N1) olarak saptanırken, kalan beş (%13) pozitif örnek immün-kaptür ELISA yöntemi ile tiplendirilememiştir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was undertaken to compare the effectiveness of a rapid diagnostic kit (QuickVue, Quidel, USA) and centrifuge-enhanced shell vial cultures (SVC) containing Madin-Darby Canine Kidney (MDCK) cells, combined with immunofluorescent (IF) staining in 48h, for the detection of influenza viruses in nasal swab specimens. QuickVue detected 19 (95%) of 20 influenza virus positive samples. The sensitivity of QuickVue, for the 45 of the 92 samples, was 67% and the specificity of the test was found to be 73%. The positive and negative predictive values for the QuickVue test were 69% and 71%, respectively. SVC assay detected 38 influenza virus positive samples from the total of 92 nasal swab specimens. The positive samples were subtyped by using immuno-capture (ELISA) protocol that is used by Bacteriology and Virology Laboratory, Lyon-Claude Bernard University (WHO Influenza Reference Centre for the South Europe). Nine (24%) of the positive samples were typed as influenza B virus, 11 (29%) were subtyped as A(H3N2) and 13 (34%) as A(H1N1). The remaining five (13%) positive samples, couldn't be subtyped by the immuno-capture ELISA protocol. 39