Tavuklarda ornithobacterium rhinotracheale varlığının araştırılması ve infeksiyonun seroprevalansının ELISA yöntemi ile belirlenmesi
Investigation of the presence of O. rhinotracheale in chickens and determination of the seroprevalance of the infection using the ELISA method
  1. Tez No: 107811
  2. Yazar: NESRİN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYYAL AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada Marmara ve Batı Karadeniz bölgesindeki kanatlı populasyonunda O. rhinotracheale infeksiyonunun varlığı araştırıldı. Bu amaçla kesimhanelere sevk edilen 96 tavuktan tesadüfi örnekleme ile trachea örnekleri alındı. Ayrıca 96'sı izolasyon için örnek alınan tavuklara ait olmak üzere 384 kan serumunda ELISA ile infeksiyonun seroprevalansı belirlendi. Kesimhaneye gelen 10 farklı sürüden alınan 96 trachea örneğinden 11 (% 11.46) O. rhinotracheale susu izole ve identifiye edildi. İzole edilen 11 O. rhinotracheale susunun 10'unun serotip A olduğu saptandı. Bir izolat serotiplendirilemedi. İzole edilen suşların tümü, gentamisinli ve gentamisinsiz % 7 koyun kanlı ağarda 48. saatte 1-3 mm çapları arasında değişen, yuvarlak, düzgün kenarlı koloniler oluşturdu. Suşların bu kolonilerden yapılan Gram boyalı preparatlarında Gram negatif pleomorfık çomak şeklinde mikroorganizmalar görüldü. Suşların tümü oksidaz pozitif, katalaz negatif bulundu. İncelenen suşların tümü MacConkey ağarda üremedi. Karbonhidrat fermentasyon testlerinde ise fruktoz, laktoz, maltoz, galaktoz ve glukoz tüm suşlarda pozitif, rafinoz, trehaloz, sorbitol, ksiloz, inositol negatif olarak saptandı. APİ-20 NE ile yapılan identifıkasyonda 0220004, 0320004 ve 0020004 kodları elde edildi. İncelenen 384 serum örneğinin 251' i (% 65.4) O. rhinotracheale antikorları yönünden pozitif, 55'i (% 14.3) şüpheli, 78'i (% 20.3) negatif olarak belirlendi. 52
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, the presence of Ornithobacterium rhinotracheale infection in the avian population in the Marmara and the Western Blacksea region was investigated. Trachea samples were randomly obtained from 96 chickens sent to slaughterhouses. By using the ELISA method the seroprevalance of the infection was determined in the matching sera and in the blood sera of 288 obtained from slaughterhouses. Eleven (11.46%) O. rhinotracheale strains were isolated in 96 trachea samples taken from 10 different flocks brought to the slaughterhouse. Of the 11 0. rhinotracheale strains that were isolated, 10 were determined to be serotype A. One isolate could not be serotyped. All of the isolated strains formed round smooth colonies with diameters of 1-3 mm in 48 hours on 7 % sheep blood agar plates with and without gentamycine. Gram staining was performed on the colonies and Gram negative, pleomorphic, rod shaped microorganisms were observed. All strains were oxidase positive while catalase negative and did not grow on MacConkey agar plates. All isolates fermented fructose, lactose, maltose, galactose, glucose while raffinose, trehalose, sorbitol, xylose, inositol remained unfermented. All strains showed API-20 NE code of 0220004, 0320004 or 0020004. O rhinotracheale antibodies were detected in 251 (64.4 %) of the 384 sera, while 55 (14.3 %) and 78 (20.3 %) were to suspected and negative, respectively. 53