Enterokoklarda vankomisin ve diğer antibiyotiklere direncin araştırılması
Investigation of resistance to vancomycin and other antimicrobial agents in enterococci
- Tez No: 107810
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN MAMAL TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışma Ocak 2000 - Eylül 2000 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuvarlannda yapılmıştır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin başta Yoğun Bakım Ünitesi ve Genel Cerrahi servisleri olmak üzere, Nöroşirurji, Ortopedi ve Travmatoloji, Üroloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, İç hastalıklarının çeşitli servisleri ve Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan laboratuvarlanmıza gönderilen idrar, yara sürüntüsü, apse cerahati, trakeal aspirasyon sıvısı, diyabetik ayak sürüntüsü, kan, plevral ponksiyon, Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) örnekleri incelemeye alınmış ve 100 enterokok kökeni izole edilmiştir. Safra eskülin deneyi pozitif, pyyrolidonyl-beta naphtylamide (PYR)'yi hidrolize eden, %6.5 NaCl'li ortamda üreyen, katalaz negatif olan bu 100 enterokok kökeninin türlere göre dağılımı şu şekilde tespit edilmiştir: %51, E.faecium, %41 E.faecalis, %3 E. avium, %3 E.raffinosus, %1 E.durans, %1 E.gallinarum. Enterokoklann beta-laktamaz aktivitesi nitrosefin çubuklanyla araştırılmış ve hiçbir enterokok kökeninde beta-laktamaz enziminin varlığı saptanmamıştır. Vankomisine direnç, gerek disk difüzyon yöntemiyle gerekse E testi yöntemiyle araştırılmış ve bir tane vankomisine yüksek düzeyde dirençli E.faecium kökeni ve bir de vankomisine düşük düzeyde dirençli E.gallinarum kökeni izole edilmiştir. Vankomisine yüksek düzeyde direnç gösteren E.faecium kökeninin vankomisin için MİK değeri >256u,g/ml olarak bulunmuştur. Muhtemelen bu köken Van A direnç fenotipindedir. Vankomisine düşük düzey direnç gösteren E.gallinarum kökeninin ise vankomisin için MİK değeri =24ug/ml, olarak bulunmuştur. Muhtemelen bu köken Van C direnç fenotipindedir. Enterokoklarda disk difüzyon yöntemiyle 120ug gentamisin ve 300 ug streptomisin diskleri kullanarak yüksek aminoglikozid direnci araştırılmış ve kökenlerin %27'sinde yüksek düzey gentamisin ve %36'sında yüksek düzey streptomisin direnci bulunmuştur. Diğer antibiyotiklere direnç disk difüzyon yöntemiyle araştırılmış ve penisiline %32, Ampisiline %30, İmipeneme %36, siprofloksasine %32, norfloksisine %20, nitrofurantoine %4, tetrasikline °t>48 oranında direnç bulunmuştur. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work was done between January 2000-September 2000 in Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Microbiology and Clinical Microbiology. Urine wound, abcess, tracheal aspiration fluid, diabetic foot wound, blood, plevral ponction, Brain Spinal Fluid Samples received from Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital's specially Intentive Care Units and General Surgery Departments and Neurogirorgy, Orthopedics and Traumatology, Urology, Plastic and Reconstructif Surgery Unit, Internal Disease and Thorax Disease department were examined and hundred of enterococci strains isolated. Dispersion of those hundred of enterococci strains which are esculine test positive, pyyrolidonyl-beta naphthylamide (PYR) hydrolizing, grew in 6.5% NaCI medium and catalase negative is found as below: 51% E:faecium, 41% E.faecalis, 3%E. avium, 3% E.raffinosus, 1% E.durans, l%E.gallinarum. The beta-lactamase activity of enterococci strains tested by nitrocephin sticks and the existance of beta-lactamase enzyme determined in none of enterococci strains. The vancomycin resistance was tested by both the disc diffusion method and the E test method, and one high level resistant enterococci against vancomycin and also are low level resistant enterococci against vancomycin founded. For the enterococci strain which has high level resistance against vancomycin, it is founded that: for vancomycin MIC>256 jig/ml it is probably determined as Van A phenotype, for the enterococci strain which has low level resistance against vancomycin it is founded that: for vancomycin MIC=24 ug/ml, it is probably determined as Van C phenotype. The high level aminoglycoside resistance was by the disc diffusion method using 120 ug gentamycin and 300 ug streptomycin discs. High level resistance to gentamycin was found in 27% of samples, 36% samples was found to be highly resistant streptomycin. 81The resistance to other antibiotics was tested by the disc diffusion method. The resistance to penicillin was 32%, ampicillin 30%, imipenem 36%, ciprofloxacin 32%, norfloxacin 20%, nitrofurantoine 4%, tetracycline 48%. 82