Otitis Externa'lı köpeklerden izole ve identifiye edilen bakterilerin fluoroquinolon grubu antibiyotiklere duyarlılıklarının araştırılması
The Research of the sensitivity of bacteria isolated and identified from the dogs with otitis externa, to fluoroquinolones
- Tez No: 107812
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKAY, PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, otitis externa'li 60 ve sağlıklı 35 köpeğin kulağından alınan svap örnekleri bakteriyolojik yönden incelendi. İzole ve identifiye edilen etkenlere quinolon (oxolinic-asid, flumequine) ve fluoroquinolon grubu (enrofloxacin, ofloxacin, danofloxacin, pefloxacin norfloxacin, ciprofloxacin) antibiyotiklerin duyarlılıkları NCCLS ve CA-SFM standartlarına göre Bauer-Kirby disk diffüzyon yöntemiyle yapıldı. Sağlıklı köpeklerin kulağından alınan örneklerden, S. intermedius (%54.3), S. epidermidis (%14.3), S. aureus (%8.6), Aerococcus viridans (%2.9), Enterococcus casseliflavus (%2.9), Micrococcus luteus (%2.9) suşları, enfeksiyonlu köpeklerin kulağından alınan örneklerden ise S. intermedius (%43.3), P. aeruginosa (%20), P. mirabilis (%13.3), S. epidermidis (%8.3), S. saprophytics (%5), S. aureus (%5), S. chromogenes (%1.7), E. coli (%5), E. aerogenes (%1.7),S. pyogenes (%3.3), S. canis (%3.3), E. faecalis (%1.7), C. pyogenes (%1.7), Corynebacterium spp. (%1.7) suşları izole ve identifiye edildi. Çalışmada sağlıklı köpeklerden en fazla izole edilen S. intermedius suşları flumequine'e %58, oxolinic asid'e %63 oranında, fluoroquinolon'lara ise %100 oranında duyarlı, otitis externa etkeni olarak en fazla oranda izole edilen, S. intermedius suşları oxolinic asid'e %42.3, flumequine'e %69 oranında, fluoroquinolon'lara ise %96-%100 oranlarında duyarlı bulundu. P. aeruginosa suşlarının tamamı flumequine ve oxolinic asid'e dirençli; norfloxacin'e ve ciprofloxacin'e %83.3, enrofloxacin ve pefloxacin'e %58.3, danofloxacin'e %100 duyarlı, P.mirabilis suşları flumequine ve oxolinic asid'e (%50-%37.5) dirençli, fluoroquinolonlar'dan pefloxacin'e %62.5, diğerlerine %100 oranında duyarlı bulundu. Gram pozitif etkenlerden, S. intermedius suşlarına karşı ortak bir dirençliliğin olmadığı benzer durumun diğer etkenler için de geçerli olduğu görülmüştür. İzole edilen Gram negatif bakterilerden P. aeruginosa suşlarına karşı oxolinic asid, flumequine, enrofloxacin, ofloxacin ve pefloxacin arasında, P. mirabilis suşlarına 51karşı ise oxolinic asid, flumequine ve pefloxacin arasında çapraz dirençlilik gözlenmiştir. Otitis externa olgularından izole edilen Gram negatif ve Gram pozitif bakterilerin, çalışmada kullanılan fluoroquinolon grubu antibiyotiklere duyarlılıkları incelendiğinde; S. pyogenes ve E. faecalis hariç, diğerlerine yüksek oranda duyarlı oldukları, Gram negatif etkenlerin de benzer şekilde sonuç verdiği ancak P. aeruginosa 'nın sensivitesinin değişken olduğu görülmüştür. Köpeklerin dış kulak yolunda, saprofit patojen olarak bulunabilen S.intermedius suşlarına ve otitis externa'li köpeklerden izole edilen bakteriyel patojen etkenlere, fluoroquinolon gurubu antibiyotiklerin çoğu duyarlı bulunmuştur. 52
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The research of the sensivity of bacteriae isolated from the dogs with otitis externa, to the fluoroquinolones. In this study 60 samples obtained from the dogs suffering otitis externa and 35 samples of healthy dogs were examined. Antibiotic susceptibility patterns of agents had been isolated and identified were detected by using Bauer-Kirby disk diffusion test for quinolones (oxalinic asid, flumequin) and fluoroquinolones (enrofloxacin, ofloxacin, danofloxacin, pefloxacin, norfloxcin, ciprofloxacin) according to the NCCLS and CA-SFM standarts. S. intermedius (54.3%), S. epidermidis (14.3%), S. aureus (8.6%), Aerococcus viridans (2.9%), Enterococcus casseliflavus (2.9%), Micrococcus luteus (2.9%) were isolated from healty dogs while S. intermedius (43.3%) P. aeruginosa (20%), P. mirabilis (13.3 %), S. epidermidis (8.3 %), S. saprophytics (5%), S. aureus (5%), S. chromogenes (1.7%), E. coli (5%), E. aerogenes (1.7%), S. pyogenes (3.3%), S. canis (3.3%), E. faecalis (1.7%), C. pyogenes (1.7%), Corynebacterium spp. (1.7%) were isolated from the infected dogs. In this study, S.intermedius, the most identified bacteria of healthy dogs were sensitive to oxolinic acid 58%, flumequine 63% and to fluoroquinolones 100%. S.intermedius, the most prevalant bacteria as an otitis externa agent were detected 42.3% sensitive for oxolinic asid, 69% for flumequine and 96%-100% for fluoroquinolones. All the P. aeruginosa species were resistant to oxolinic asid and flumequine while 83.3% sensivity for norfloxacin and ciprofloxacin, 58.3% for enrofloxacin and pefloxacin with 100% sensivity for danofloxacin were encountered. P. mirabilis strains were resistant to flumequine and oxolinic asid (50%-37.5%), sensitive to pefloxacin %62.5, while the result was 100% for the other fluoroquinolones 53Cross resistance were not detected between S. intermedius isolates for fluoroquinolones. On the other hand, Cross resistance were detected in Gram negative bacteria P. aeruginosa isolates for oxolinic asid, flumequine.enrofloxacin, ofloxacin, pefloxacin and between P. mirabilis isolate for oxolinic asid, flumequine, pefloxacin. Gram positive bacteria which had been isolated from the otitis externa found highly sensitive to fluoroquinolones, except S. pyogenes and E. faecalis. Gram negative bacteria behaved similar, though P. aeruginosa sensivity was variable. S. intermedius wich is a saprophyte pathogen and can be isolated from external aurucular canal of dogs and most of other pathogens which are isolated from otitis externa in dogs are sensitive to fluoroquinolones. 54