İzmir ilindeki altıncı sınıf tıp fakültesi öğrencilerinin otizm spektrum bozukluğu hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors about autism spectrum disorder on sixth grade students of the medical faculties in İzmir, Turkey
  1. Tez No: 894377
  2. Yazar: ÖYKÜ AKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZAN BİLDİK, DOÇ. DR. SEZEN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), erken gelişim döneminde ortaya çıkan, çoğunlukla yetişkinlik döneminde de devam eden, çocukların %2'sini, erişkinlerin %1'ini etkileyen, erken tanı ve müdahalenin önemli bir prognostik faktör olduğu nörogelişimsel bir sorundur. Artan prevelans oranları hekimlerin OSB tanılı bireylerle daha sık karşılaşacağını göstermektedir. Amaç: Çalışmamızda, 6.sınıf tıp fakültesi öğrencilerinin OSB hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilerek geleceğin doktorları olan öğrencilerin OSB konusundaki farkındalıklarının arttırılması amaçlanmıştır. Yöntem: İzmir ilinde 6.sınıf tıp fakültesi eğitimi almakta olan öğrenciler arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 324 katılımcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 229 katılımcı, Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 142 katılımcı, Demokrasi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 53 katılımcı olmak üzere toplam 748 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri, OSB'yi duydukları kaynaklar, OSB konusunda aldıkları eğitim, OSB tanısı almış hastaların muayenesine katılma deneyimleri, OSB tanılı bireyleri tanıma durumları, ailelerinde psikiyatrik hastalık veya özel gereksinimli birey öyküsü, şüpheli hastaları yönetme konusunda kendilerine duydukları güven, OSB konunda eğitim alma istekleri, OSB şüpheli vakaları yönlendirdikleri uzmanlık alanları değerlendirilerek kaydedilmiştir. Ayrıca, katılımcıların bilgi düzeylerini ve toplumsal tutumlarını ölçmek için Sağlık Çalışanlarının Çocukluk Çağı Otizmi Hakkında Bilgi Anketi (SÇ-OBA), Otizm Spektrum Bozukluğuna Yönelik Toplumsal Tutumlar Ölçeği (OYTTÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda katılımcıların %53,2'sinin (n=398), erkek %46,8'inin (n=350) kadın olduğu görülmüştür. Katılımcıların OSB'yi duyduğu kaynaklar tıp eğitimi (n=719, %96,1), internet/sosyal medya (n=525, %70,2), televizyon/radyo (n=370, %49,5) şeklinde belirtilmiştir. Katılımcıların %66,8'inin (n=500) OSB ile ilgili en az bir eğitime katıldığı, %16,6'sının (n=125) fakültedeki ders ve stajlar dışında ek eğitim aldığı, %25,1'inin (n=188) OSB'li hasta takibine katıldığı, %32,0'ının (n=239) OSB'li tanıdığa sahip olduğu kaydedilmiştir. Katılımcıların %39,4'ü (n=295) OSB şüpheli olguları yönetmekte kendilerine güvenmediklerini, %83,7 'si (n=626) tıp fakültesi müfredatında OSB ile ilgili klinik gözlem imkanlarının arttırılmasını düşündüğünü belirtmiştir. Öğrencilerin OSB'li bireyler hakkındaki görüşlerine göre, %80,6'sı okuma-yazma öğrenebildiklerini, %70,7'si iş bulabildiklerini, %70,5'i örgün eğitim alabildiklerini, %62,3'ü bağımsız ancak sosyal izole olduklarını, %26,7'si yoğun psikiyatrik desteğe, %6,7'si ömür boyu bakıma ihtiyaç duyduklarını düşünmektedir. OSB'li bireylerde normal popülasyona göre daha sık gözlenen psikiyatrik durumlar ile ilgili soruyu katılımcıların %75,8'i (n=75,8) Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, %66,3'ü (n=496) Obsesif Kompulsif Bozukluk, %65,0'ı (n=486) Kaygı Bozuklukları ve %48,9'u (n=366) Depresyon şeklinde yanıtlamıştır. OSB ile ilgili eğitime katılan ve katılmayan öğrenciler; OSB'li hasta muayene/takibine katılan ve katılmayanlar; OSB'li tanıdığı olanlar ve olmayanlar arasında SÇ-OBA toplam puanı ve tüm alt puanları, OYTTÖ toplam puanları ve tüm alt puanları açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (her birinde p< 0,001).
Özet (Çeviri)
Introduction: Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental issue that emerges during early developmental stages and often continues into adulthood, affecting 2% of children and 1% of adults. Early diagnosis and intervention are crucial prognostic factors. The increasing prevalence rates indicate that physicians will encounter individuals diagnosed with ASD more frequently. Objective: Our study aims to assess the knowledge, attitudes, and behaviors of 6th-year medical students regarding ASD, with the goal of enhancing future doctor's awareness of this condition. Method: The study included a total of 748 participants from medical faculties in Izmir, Turkey: 324 from Ege University Medical Faculty, 229 from Dokuz Eylül University Medical Faculty, 142 from Katip Çelebi University Medical Faculty, and 53 from Democracy University Medical Faculty. Participant's sociodemographic information, sources of ASD information, training on ASD, experience in examining patients diagnosed with ASD, familiarity with individuals with ASD, history of psychiatric illness or individuals with special needs in their family, confidence in managing suspected cases, desire for further education on ASD, and referral practices for suspected ASD cases were recorded..Furthermore, 'The Knowledge about Childhood Autism Among Health Workers Questionnaire, KCAHW“ and ”Social Attitudes Towards Autism Scale, SATA". were used to measure participants' knowledge levels and societal attitudes towards ASD. Findings: In our study, 53.2% (n=398) of participants were male and 46.8% (n=350) female. Sources of ASD knowledge included medical education (n=719, 96.1%), internet/social media (n=525, 70.2%), and television/radio (n=370, 49.5%). A total of 66.8% (n=500) had attended at least one training session on ASD, 16.6% (n=125) had received additional training outside of courses and internships, 25.1% (n=188) had participated in the care of patients with ASD, and 32.0% (n=239) knew someone with ASD. About 39.4% (n=295) of participants lacked confidence in managing ASD cases, while 83.7% (n=626) believed that clinical observation opportunities in medical school curricula should be increased. Regarding their views on individuals with ASD, 80.6% believed they could learn to read and write, 70.7% believed they could find employment, 70.5% believed they could receive formal education, 62.3% thought they were independent but socially isolated, 26.7% required intensive psychiatric support, and 6.7% needed lifelong care. Regarding psychiatric conditions more commonly observed in individuals with ASD, 75.8% (n=75.8) identified Attention Deficit Hyperactivity Disorder, 66.3% (n=496) Obsessive Compulsive Disorder, 65.0% (n=486) Anxiety Disorders, and 48.9% (n=366) Depression.