Farklı florür konsantrasyonları ve uygulama sıklığının sağlam ve çürük benzeri lezyon oluşturulmuş mine üzerine etkilerinin in vitro incelenmesi
The Effects of different concentration and application frequencies of fluoride on sound enamel and enamel with caries like lesions
  1. Tez No: 107837
  2. Yazar: HEDİYE SÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Dentistry, Public Health
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
7.0ZET FARKLI FLORÜR KONSANTRASYONLARI VE UYGULAMA SIKLIĞININ SAĞLAM VE ÇÜRÜK BENZERİ LEZYON OLUŞTURULMUŞ MİNE ÜZERİNE ETKİLERİNİN İN VİTRO İNCELENMESİ Araştırmamızın amacı, sağlam ve çürük benzeri lezyon oluşturulmuş mine üzerine farklı konsantrasyonlarda ve sıklıkta florür uygulamalarının etkinliğini in vitro ph siklus modeli uygulayarak incelemekti. PH siklusu modelinde, sık ph düşüşleri siklusunda, 24 saatin 15 saati içinde, 9 kere 5'er dakika demineralizasyon solüsyonu, geri kalan süresinde remineralize solüsyonu verildi. Seyrek ph düşüşleri siklusunda ise aynı uygulamalar tekrarlandı, ama 15 saat içinde eşit aralıklarla 5 kez 5'er dakika demineralizasyon solüsyonu uygulandı. Gruplardan biri kontrol olarak alındı ve 28 gün boyunca florür uygulanmadı. Diğer gruplar %2 NaF (haftada 1 kez, 4 dakika), %0.05 NaF (günde 1 veya 2 kere 2'şer dakika), %0.332 NaF (günde 1 veya 2 kere 2'şer dakika), içeren solüsyonlar ile çalkalandı. Mikrosertlik ölçümleri, başlangıçta, çürük benzeri lezyon oluşturulduktan sonra ve çalışmanın 28. gününde Vickers Mikrosertlik yöntemine göre alındı. Veriler, eşlendirilmiş serilerde t testi ve Tukey HSD testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi Sonuçlara göre, çürük benzeri lezyon oluşturulmuş, sık veya seyrek pH düşüşü siklusu uygulanan bütün gruplarda 28. gün ve çürük sonrası mikrosertlikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir artış göstermesine rağmen, başlangıç mikrosertliğine yaklaşamadı. Sağlam mine örneklerinde sık ph düşüşlerinin tekrarlandığı gruplarda florür uygulanmayan ve %2 NaF uygulanan gruplarda 28 gün boyunca başlangıç mikrosertliği büyük ölçüde azaldı. Florür uygulanan diğer bütün gruplarda ise mikrosertlik kaybı görülmedi. Günlük olarak uygulanan florür konsantrasyonları ( %0.05 NaF, % 0.332 NaF günde 1 veya 2 kere ) ve uygulama sıklıkları arasında büyük farklar görülmedi. Yalnızca çürük benzeri lezyon oluşturulmuş seyrek ph düşüşü siklusu uygulanan gruplarda % 0.332 NaF' ün günde 2 kere uygulanması, günde 1 kere yapılan uygulamalardan daha etkili olduğu bulundu. 82
Özet (Çeviri)
8-SUMMARY THE EFFECTS OF DIFFERENT CONCENTRATIONS AND APPLICATION FREQUENCES OF FLUORIDE ON SOUND ENAMEL AND ENAMEL WITH CARHCS-LTKE LESIONS:AN IN VITRO STUDY The aim of this study, to determine the effect of different concentrations and application frequencies of fluoride on sound and caries-like lesions enamel by using pH cycling method in vitro In pH cycling, the“frequent pH fall cycle, demineralization solutions were applied 9 times for 5 minutes during the 15 hours and the remineralization solution was administered during the remaining hours. For the ”infrequent pH falls cycles“ the same procedures were repeated; but for the 15 hours, demineralization solutions were administered 5 times with equal time intervals. One of the groups was considered as the control group and no fluoride was applied to this group. Other samples were rinsed by solutions containing 2% NaF (for 4 minutes, once a week), 0.05% NaF (for 2 minutes, once or twice a day), 0.332 NaF (for 2 minutes, once or twice a day). Measurements of microhardness were performed at initial, after the formation of caries like lesions, and on 28th day by the method of Vickers Microhardness. Paired t test and Tukey HSD test were used for statistical analyses. Although there was a statistically significant increase between 28th day and after caries microhardness of enamel in all groups (control and fluoride groups) with ”frequent“ or ”infrequent" pH fall cycles, this increase could not reach the initial level of microhardness. In sound enamel samples that were not treated with fluoride solutions, and that were treated with 2% NaF solutions with application offrequent pH fall cycles, the initial level of microhardness showed a significant decrease. On the other hand, in all other groups that were treated with fluoride solutions, there was no change in the degree of microhardness. There were no significant differences between daily applications of different fluoride concentrations (once ore twice a day, 0.05% NaF, 0.332 NaF) and different frequencies with respect to efficacy. The only significant difference was noted in the group with caries-like lesions that were treated with infrequent pH fall cycles; in this group, treatment with 0.332% NaF solution twice a day was more effective than once-a-day application. 83