Ankara ili Gölbaşı ilçesi Ahiboz Köyü'nde 15 yaş ve üzeri nüfusda anti-HCV seroprevalansı
Seroprevalance of anti-HCV in over 15 years old people living in Ahiboz, village, Gölbaşı, Ankara
- Tez No: 107847
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BUMİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
87 7- ÖZET Hepatit C Vİrusu (HCV) enfeksiyonu önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bir RNA virusu olan HCV Non-A, Non-B Hepatit olgularının büyük çoğunluğundan sorumludur ve HCV enfeksiyonu geçirenlerin yaklaşık yansında kronik hepatit gelişirken bunların %20'sinde siroz ve önemli bir kısmında da hepatosellüler karsinoma gelişir. HCV enfeksiyonunun yayılmasında parenteral bulaş yollan dışında seksüel temas, aile içi yakın temas, perinatal geçiş gibi bulaş yolları da rol oynamaktadır. Bu çalışmada kırsal alanda yaşayan 15 yaş ve üzeri sağlıklı insanlarda anti-HCV seroprevalansının tespit edilmesi ve bulunan sonucun riskli grup olan sağlık personeli ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Kesitsel tipte planlanan çalışmada Ahiboz Köyünde yaşayan 229 kişi ve Ankara SSK Eğitim Hastanesinde görevli 114 sağlık personelinde 3. kuşak ELISA testi yöntemiyle anti-HCV pozitifliği araştırılmıştır. Çalışmada anti-HCV seroprevalansı Ahiboz Köyü'nde yaşayan 15 yaş ve üzeri nüfusda %0.4 olarak, sağlık personelinde ise %0.9 olarak tespit edilmiştir. Bu bulgunun ülkemizde tespit edilen seroprevalans değerleri ile uyumlu olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
88 8- SUMMARY Hepatitis C virus infection is a well-known public health problem all over the world. Estimates of the number of people exposed to the hepatitis C virus, HCV, world-wide vary from 250 to 500 million. Prevalance varies from 0.3-2.5% in Western Europe and North America, 3-7% in much of Asia and South America to over 10% in parts of Africa. Aim of this study is to investigate the seroprevalance of anti-HCV in over the 15 years old healthy people who live in a rural area and to compare with health workers. Research was planned as a cross-sectional study. Blood samples were collected from 229 people who live Ahiboz Village and 114 health workers. Seroprevalance of anti-HCV was investigated with 3* generation ELISA test. In 229 blood samples from Ahiboz Village, anti-HCV was positive in one (0.4%) case. In 114 blood samples from health workers, anti-HCV was positive in one (0.9%) case. These results was similar with anti-HCV seroprevalance in Turkey.