Cerrahi işlem öncesi ve sonrası kan ve tükürükteki kortizolün ELISA yöntemi ile tayini ve değerlendirilmesi
Observation and assessment of cortisol in blood and saliva according to ELISA method in pre and post operational processes
  1. Tez No: 107908
  2. Yazar: KAMER GÖKHAN (ÇETİN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ESEN ÖZALP DURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Moleküler Tıp, Dentistry, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
6. ÖZET Çalışmamızda, Boğaziçi Üniversitesi Mediko Sosyal Şube Müdürlüğü Diş Kliniği'ne başvuran hastalardan seçilen 50 sağlıklı erkek bireyde, komplikasyonlu 20 yaş dişi cerrahisi öncesi ve sonrası tükürük ve kandaki kortizol değerini, çeşitli premedikasyonlar açısından inceledik. Postoperatif iyileşme açısından hangi hasta grubuna ne zaman ve ne tür premedikasyon yapılması gerektiğinin belirlenmesi amaçlandı. Bu çalışmada Spielberger'in sürekli anksiyete testi sonucu düşük olan 10 hastaya cerrahi öncesi premedikasyon uygulanmadı. Sürekli anksiyete testi sonucu 49- 55 arası olan 40 hastaya ise 4 farklı tipte premedikasyon, cerrahi işlem öncesi uygulandı. Premedikasyon deney grubunu oluşturan her 10 kişide plasebo, diazepam + plasebo, diazepam + tenoksikam, diazepam + nimesulid uygulanarak gerçekleştirildi. Eliza okuyucu ile kortizol değerleri ölçüldü. Çalışmamız sonucunda cerrahi öncesi artan tükürükteki kortizol miktarının cerrahi sonrası azalması, cerrahi öncesi diazepam + tenoksikam veya diazepam + nimesulid uygulanan gruplarda, diğer gruplara göre daha fazla olduğu görüldü. Sürekli kaygı puanı arttıkça cerrahi öncesi tükürükteki kortizol miktarı da yüksek bulundu. Plasebo grubunda kortizol miktarı ile sürekli kaygı puanı arasında korrelasyon çıktı. Diazepam + tenoksikam cerrahi öncesi yükselen kortizol değerini düşürmede daha başarılı oldu. Bu sonuçlara göre postoperatif iyileşmede diazepam + antienflamatuar uygulama, özellikle de diazepam + tenoksikam kullanımının etkili rol oynayabileceği izlenimi elde edildi. 66
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study 50 healthy male patients are chosen from the Boğaziçi University Dentistry clinic. Salivary Cortisol levels of these patients who are suffering from their 3rd molar. Their salivary Cortisol levels are inspected with different aspects of medical treatment before and after surgery. The main goal was the prediction of necessary medical treatment for the patient groups in the post operational health point of view. The anxiety test of Spielberger is applied to the patients and low level noted 10 of them are not used any medicals before surgery. 40 patient who were ranked 49-55 used 4 different types of medicals before surgery in four groups.of the each as plasebo, diazepam + plasebo, diazepam + tenoksicam, diazepam + nimesulid. Cortisol levels are measured with Eliza reader. As the result of this study the salivary Cortisol level which increase before surgical operation decreased in the patients who used diazepam + tenoksicam or diazepam + nimesulid more than the other groups. With the increase of Spielberger test points the salivary Cortisol levels seems to be higher. A correlation is found in Plasebo group between Spielberger points and salivary Cortisol levels. Diazepam + tenoksicam are satisfactorily decreased salivary Cortisol levels which are high before surgical operation. Depending to these results for the post operational health, in the diazepam + anti-inflammatory application use of diazepam + tenoksicam can be more effective. 67