Açık açılı glokomda trabekülektomi ameliyatı öncesi ve sonrası gözün hemodinamiğindeki değişikliklerin doppler ultrasonografi ile incelenmesi
  1. Tez No: 70825
  2. Yazar: YAŞAR SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVBAHAR TAMÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
55 ÖZET Glokom geçici yada kalıcı görme bozukluğuna neden olabilecek kadar artmış GİB ile karakterize bir hastalıktır.Glokom fizyopatolojisini araştırmacılar mekanik ve vasküler teori ile açıklamaya çalışmışlardır. Ancak son yıllarda yapılan bir çok çalışma vasküler teoriyi desteklemektedir. Yapılan araştırmalarda glokomlu hastalarda düşük ortalama sistemik kan basıncı, düşük silier perfüzyon basıncı, parmaklarda düşük kan akım hızı ve kardiak iskemi görülme sıklığında artışın tesbit edilmesi vasküler teoriyi desteklemektedir.Vasküler teorinin geçerliliğini araştıran bilim adamları değişik kan akım ölçüm yöntemleri ile normal bireylerde ve glokomlu hastalarda gözün kan akımında değişiklik olup olmadığını araştırmışlardır. GİB'nın, yapay ve akut olarak arttırılıp bu arttırmanın göz hemodinamiğine olan etkilerini incelemek glokomun fizyopatolojisi hakkında yeterli bilgiler vermeyebilir. Cerrahi işlem ile doğal olarak GİB'nın düşürülmesi sonucu oluşan hemodinamik değişiklikleri incelemek bize glokom fizyopatolojisi hakkında daha geçerli bilgileri vereceğini düşünerek bu çalışmayı planladık. Renkli Doppler ultrasonografi kullanarak gerçekleştirdiğimiz çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlara göre açık açılı glokomlu hastalarda trabekülektomi ameliyatı sonrası retrobulber dolaşımda devamlı, istatiksel olarak anlamlı değişiklikler ameliyat öncesi değerlere göre ameliyat sonrasında görüldü. Cerrahi olarak GİB düşürülmesi sonrası damar yatağı direncini yansıtan resisitif indekste azalma ile birliktelik gösteren ortalama hızda ve diastol sonu hızda artma tesbit edildi. Bu bulgu retina ve koroid damarlarında ekstemal basıda azalmanın sonucunda SRA ve kısa PSA'lerde kan akımının artabileceğini göstermektedir. Glokom tedavisinde GİB'nın düşürülmesi sonucunda kan akımının pozitif yönde etkilenmesi açık açılı glokomun fizyopatolojisinde mekanik teori ile vasküler teorinin birlikte rol aldığını yatsıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Glaucoma disease results in reversible or irreversible visual loss as a result of increased intraocular pressure. Pathophysiology of this disease is explained with mechanical and vascular theories. Most recent letters support the vascular theory. Coexistence of lower mean blood pressure, lower ciliary perfusion pressure, lower digital blood flow velocity and increased cardiac ischeamia risk in glaucoma patients have supported the vascular theory. Ocular dynamics of normal volunteers and glaucoma patients has been invastigated to show the role of vascular factors in glaucoma. The effect of artificially and acutely increased intraocular pressure to the ocular hemodynamics could not give us reliable clues on pathophysiology of glaucoma.The effect of surgically reduced intraocular pressure to ocular hemodynamics would give us more correct findings on pathophysiology of glaucoma.After trabeculectomy operation statistically significant changes has been detected in ocular hemodynamics. Decrease in resistance index which reflects the vascular bed and increase in both mean velocity and end diastolic velocity has been detected.These findings may reflect a decrease in external pressure in choroid and retinal circulation.Acording to these results blood flow in central retinal artery and posterior ciliary arteries may have increased. In glaucoma management,as a result of decrease in intraocular pressure, positively effected blood flow in choroid and retina may show both vascular and mechanical theory take place in pathophysiology of glaucoma.