Alkol bağımlılarının çocuklarında dikkat eksikliği - hiperaktivite bozukluğu
  1. Tez No: 107933
  2. Yazar: NİMET KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİMET MOTAVALLI MUKADDES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 8223
Özet
ÖZET: Bu çalışmada, alkol bağımlılarının çocuklarında DEHB, Davranım Bozukluğu(DB) ve Karşı gelme Bozukluğu(KGB) tanılan ile duygusal ve davranışsal problemler araştırılmıştır. Bu amaçla, hem ebevenylerden, hem de öğretmenlerden bilgi alınmış ve klinik görüşme ile de çocuklar değerlendirilmiştir. Daha sonra bulgular, alkolle ilgili problemleri olmayan normal ailelerin çocukları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada, olgu grubundaki çocuklarda daha yüksek oranda DEHB ve KGB saptanırken, DB tanısı alan çocuk olmamıştır. Aynı zamanda literatürle uyumlu olarak bu çocuklarda, kontrol grubundaki çocuklara göre daha yüksek oranda duygusal ve davranışsal problem olduğu da tespit edilmiştir 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY ADHD, CD and ODD diagnosis and emotional and behavioral problems were studied in children of alcoholics. These children were evaluated by clinical interviews and teachers' and parents' reports. The study group's data were compared to the children of nonalcoholic parents. In our study we found more children with ADHD and ODD and there were no children with CD. Emotional and behavioral problems in our study group were similar to the previous studies.